Bingöl (tartomány)

Ebben a cikkben a Bingöl (tartomány) témáját tág és elemző perspektívából tárgyaljuk, azzal a céllal, hogy az olvasó átfogó képet kapjon erről a kérdésről. A Bingöl (tartomány)-hez kapcsolódó különböző megközelítések, elméletek és tanulmányok megvizsgálásra kerülnek, hogy mélyebb és teljesebb megértést biztosítsunk. A cikk során a Bingöl (tartomány) különböző aspektusait vizsgáljuk, és alátámasztott érveket ismertetünk, amelyek bővítik a témával kapcsolatos ismereteket. Szigorú és szisztematikus megközelítéssel a cél az, hogy az olvasók számára egy részletes és gazdagító látásmódot nyújtson a Bingöl (tartomány)-ről, azzal a céllal, hogy elmélkedésre és vitára ösztönözze ezt a ma oly fontos témát.

Bingöl tartomány
Bingöl körzetei
Bingöl körzetei
Ország Törökország
RégióKelet-Anatólia
SzékhelyBingöl
Nevének rövidítéseBIN
Irányítószám12x xx
Körzethívószám(0090) 426
Kormányzóİrfan Balkanlıoğlu
Népesség245 243 (2006)
Földrajzi adatok
Terület8125 km²
IdőzónaTRT (UTC+3)
Elhelyezkedése
Bingöl tartomány elhelyezkedése Törökország térképén
Bingöl tartomány elhelyezkedése Törökország térképén
Bingöl tartomány weboldala

Bingöl tartomány Törökország egyik kelet-anatóliai tartománya. 1946-ban hozták létre Elazığ és Erzincan tartományok egyes részeiből. 1950-ig a Çapakçur nevet viselte. Szomszédos tartományok: Tunceli (Dersim), Erzurum, Muş, Diyarbakır, Erzincan és Elazığ. A tartomány területe 8125 km², lakosainak száma 245 243 fő. A területen élnek kurdok és zazaki nyelvet beszélők is. A tartomány székhelye Bingöl városa.

Ilcsék

Bingöl tartomány az alábbi ilcsékre oszlik: Adaklı (Azarpêrte), Bingöl (Çolig), Genç (Darê Hêni), Karlıova (Qarliova), Kiğı (Gêğiye), Solhan (Solxan), Yayladere (Xolxol) és Yedisu (Çerme).

Földrajz

Néhány magasabban fekvő fennsík kivételével hegyek borítják, területének csak 8%-a hasznosítható mezőgazdasági célokra. Elsődleges az állattenyésztés szerepe, ebből is kitűnik a juh és a kecske. Ipara nincs.

Látnivalók

Források

További információk

Koordináták: é. sz. 39° 02′ 28″, k. h. 40° 40′ 33″39.041111°N 40.675833°E