Barátfüle

A Barátfüle jelentősége vitathatatlan a mai társadalomban. A Barátfüle évtizedek óta visszatérő téma a vitákban, kutatásokban és vitákban különböző területeken. Befolyása személyes, társadalmi, politikai, gazdasági és kulturális vonatkozásoktól függ, befolyásolva az emberek mindennapi életükhöz való hozzáállását. A Barátfüle akadémikusok, tudósok, véleményformálók és szakemberek figyelmének tárgya volt, és igyekeztek megérteni annak hatókörét és következményeit. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Barátfüle jelentőségét és hatását a modern társadalomra.

A barátfüle vagy lekváros derelye egy általában szilvalekvárral vagy ritkábban túróval, esetleg mákkal töltött, magyar eredetű tésztaféle. A 19. század második feléből származik, ahol egy budai vendéglős, Franz Freund specialitása volt, az étlapon Freunds gefüllte Tasche (Freund-féle töltött táska) néven szerepelt. A magyar elnevezése is valószínűleg innen származik: Freund magyarul barát és gefüllte (töltött) → fül.

A kiszaggatott tésztát megtöltik házi lekvárral vagy egyéb töltelékkel, vízben megfőzik, majd zsemlemorzsába vagy vajba forgatják. Bolti változatban is kapható.

Rokonai a nudli és a gombóc.

Források