A mai világban a Argonnok állandó érdeklődés és vita tárgyává vált. Akár a társadalomra gyakorolt hatásáról, akár történelmi jelentőségéről, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatásáról van szó, a Argonnok minden korosztálytól, nemtől és hátterű embertől felkelti a figyelmet. Az évek során a Argonnok mindenféle véleményt, elméletet és értelmezést generált, és számos területen központi elemmé vált. Ebben a cikkben a Argonnok különböző aspektusait és jelentését fogjuk feltárni a mai kontextusban. Az eredetétől a jelenlegi következményeiig alapos pillantást vetünk a Argonnok fontosságára mai világunkban.
Argonnok | |
Ország | Franciaország |
Elhelyezkedése | |
![]() | |
![]() | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Argonnok témájú médiaállományokat. |
Az Argonnok (francia: L’Argonne, német: Argonnen) egy dombvidék Franciaország északkeleti részén, mely a Champagne dombvidékes teknőjét elválasztja a Maastól kezdődő Lotaringia területétől. A hegységet Németországban az első világháborútól többnyire Argonnerwaldnak (Argonni erdő) nevezik egy ismertté vált katonadal után.
Az Argonnok egy dombvidék, mely több réteg kréta és jurai időszakbeli fehérmészből tevődik össze és észak-északnyugat–dél-délkeleti irányban húzódik. A területe 110 km hosszan és 30-35 km szélességben húzódik az Aisne és annak egyik mellékfolyója, az Ante között. Nyugatról a Champagne, keletről a Maas völgye határolja. Északnyugatnak az Argonnok Charleville-Mézières-nél éles határ nélkül megy át az Ardennek előterét alkotó hegygerincekbe (Crêtes Préardennaises). Délkeleten a Barrois magasfennsíkja kapcsolódik hozzá. Az Argonnok magaslatait több kilométer szélességben erdőség borítja. A főként óceáni éghajlat miatt a közönséges magyalból és bükkfából (Ilex aquifolii-Fagetum) tevődnek össze az erdői. Ezek között vannak termékeny szántóföldek és mezők is. Az északnak folyó Aisne völgyei délen és a Bar folyó északon hosszában haladnak át a dombságon. Központi része az Aisne és az Aire között lévő, a tengerszint feletti 303 méteres magasságot is elérő délnyugati homokkő dombhát a Forêt d’Argonne-nal (Argonnerwalddal), amely a dombság legnagyobb összefüggő erdősége.
1792-ben Charles-François Dumouriez és François-Christophe Kellermann hárították el Karl Wilhelm Ferdinand Franciaországba betörő hadseregének támadását Valmy-nál. Ezeket az eseményeket Goethe is leírta a Franciaországi hadjárat című írásában.
Az első világháborúban az argonni vasút által érintett vidék heves harcok helyszíne volt, főként Vauquois környékén igyekeztek egymást aláaknázni a franciák és a németek, később az Amerikai Expedíciós Erők csapatai is megjelentek itt. A legsúlyosabb harcok 1914 őszén-telén, 1915 nyarán és 1918 őszén a Maas-Argonnoki offenzíva idején dúltak itt. Számos katonatemető tanúskodik a súlyos, sokezer emberéletet követelő harcokról. Az elesett bajtársak tiszteletére született meg az Argonnerwaldlied az első világháború idején.