A mai világban a Élőlény páratlan jelentőségre tett szert. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása, akár a történelemben betöltött jelentősége miatt, a Élőlény olyan téma, amelyet érdemes elemezni és megvitatni. A kezdetektől a mai hatásig a Élőlény kitörölhetetlen nyomot hagyott az emberiségben. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Élőlény-hez kapcsolódó összes szempontot, hogy megértsük annak fontosságát és jelentését a különböző kontextusokban. Mélyreható elemzéssel és kritikai pillantással reméljük, hogy fényt deríthetünk a Élőlény-re és a mai társadalomra gyakorolt hatásaira.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az élőlények vagy élő organizmusok („élő szervezetek”) életjelenségeket mutató, állandó, dinamikus belső állapotukat fenntartó (homeosztatikus), önmagukról reprodukálható, genetikai információt hordozó, termodinamikailag nyílt, disszipatív (energiát szétszóró), evolúcióra alkalmas rendszerek. Az élőlények egy vagy több sejtből állnak. Képesek az anyagcserére, a szaporodásra, az érzékelésre, a növekedésre és az evolúcióra.[1]
Hagyományosan nem tekintjük élőlényeknek azokat a rendszereket, melyek nem sejtes szerkezetűek, nincs saját anyagcseréjük, s önállóan szaporodni sem képesek:
Az élőlényeket régebben öt rendszertani országba (Regnum) sorolták. Ezek:
Később kénytelenek voltak a Regnum (ország) rendszertani egység fölé is három újabb egységet tenni Superregnum (domén) néven, és a régi csoportokat ezekbe szétválasztani:
Újabban egyes elméletek az országok számát tovább növelik, és lehet találni 5 domén / 28 országos rendszert is. Van olyan is, amelyik csak a gombákat 17 „gombaországra” bontaná szét.
Az országok alatti fő taxonok:
Szükség esetén további taxonokat is használnak, amik a fő taxonok neveiből képződnek előtagokkal (pl. alosztály, infraclassis). Egyes esetekben két, azonos nyelven azonos szó jelentése nem mindig azonos (pl. míg állatok és növények esetén a faj definíciója ugyanaz, de a nemzetségé nem: a növénynemzetségek az állatok nemeivel vannak egy szinten.)