Napjainkban a Államháztartás sok embert általános érdeklődésre számot tartó témává vált szerte a világon. A technológia növekedésével és a globalizációval a Államháztartás központi szerepet kapott mindennapi életünkben. Akár személyes, akár szakmai vagy társadalmi szinten beszélünk a Államháztartás-ről, hatása tagadhatatlan. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Államháztartás témáját és annak mai relevanciáját. Az eredetétől a modern társadalomban való fejlődéséig elemezzük azokat a különféle szempontokat, amelyek a Államháztartás-et mindenki számára létfontosságú és érdekes témává teszik.
![]() |
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
Az államháztartás a központi és a helyi kormányzat bevételeit és kiadásait tartalmazó mérleg, illetve az ezekre vonatkozó szabályrendszer (más néven az államháztartás rendszere). Az államháztartás az állam gazdálkodási rendszerének egésze. Azt a tevékenységet, amellyel az állam a bevételeit beszedi és összegyűjti az állami költségvetésbe, mint pénzalapba, majd azt felhasználja kiadásai teljesítésére, államháztartásnak nevezzük. Az állam olyan feladatokat lát el a köz érdekében, amelyeket a gazdaság többi szereplői nem tudnának megoldani. Ezeket a feladatokat közfeladatoknak nevezzük.
Az államháztartás működéséhez meg kell teremteni a feltételeket:
Az államháztartási törvény 2010. január 1-je előtt négy államháztartási alrendszert sorolt fel:
2010. január 1-je óta[1] a jogi személyiséggel nem rendelkező társadalombiztosítási alapok és az elkülönített állami pénzalapok a központi alrendszer részét képezik, azaz az államháztartás két alrendszerből áll:
Az állami kiadások fedezéséhez szükséges bevételek formái sokfélék. Jellegük alapján két kis csoportot alkotnak: az egyik a végleges, vagy vissza nem térülő bevételek és a másik az átmeneti, vagy visszatérülő bevételek.
A végleges, vagy vissza nem térülő bevételek:
Az átmeneti, vagy visszatérülő bevételek:
Az állami kiadások:
Egyéb kiadások:
A bevételek és a kiadások különbsége a többlet (ha pozitív) vagy a hiány (ha negatív).
![]() |
![]() |