A melléknévi igenév egy olyan szófaj, amely meghatározza az állapotot, tulajdonságot, vagyis az igéhez kapcsolódó tulajdonságokat. Magyarul -s vagy -i végződéssel rendelkeznek, és egy adott személy, tárgy, vagy körülmény tulajdonságát fejezik ki.
A melléknévi igenévek használata a magyar nyelvtanban alapvető fontosságú. Segítségükkel definiálhatjuk, hogy milyen tulajdonságokkal, állapotokkal rendelkezik egy személy, tárgy vagy körülmény. Továbbá, rendkívül gyakoriak a magyar nyelvben, így nem meglepő, hogy a diákok már az általános iskolában elsajátítják a melléknévi igenévek használatát.
Az első dolog, amit meg kell érteni a melléknévi igenévekről, az az, hogy az -s vagy -i végződések alkalmazása esetén az igének meg kell előznie az igenévet. Ez azt jelenti, hogy az igenév alapformája után következik az ige, mint például "Jó a tanulásom." Az "jó" ebben az esetben az igenév, és azt fejezi ki, hogy a tanulásunk jónak minősül.
A melléknévi igenéveknek nincs számmal, nemmel vagy esettel kapcsolatos változata, és mindig azonos formában használjuk őket, függetlenül az azzal kapcsolatos körülményektől."
A melléknévi igenévek széles körben használatosak a magyar nyelvben, és számos kifejezést és mondatot lehet velük alkotni. Az egyik leggyakoribb használatuk az, hogy kifejezzék az állapotot vagy tulajdonságokat, mint például "Az alma finom" vagy "A szamár lusta". Ezenkívül, a melléknévi igenévek sok más kifejezéskapcsoló szóval is összekapcsolhatóak, mint például a "nem csak...hanem" konstrukcióval, mint például "Nem csak kedves, hanem művelt is.""
A melléknévi igenéveknek azonban van néhány olyan szabálya, amelyeket érdemes megjegyezni. Az első és legfontosabb az, hogy az igenévnek mindig meg kell előznie az igét. Ez azt jelenti, hogy ha azt akarjuk kifejezni, hogy valakinek valami van, akkor nem mondjuk "Van a lónak hosszú sörénye", hanem "A lónak hosszú a sörénye".
A második szabály az, hogy ha az igenév egy személyre vagy dologra vonatkozik, akkor az igenév után álló igét az adott személy vagy dolog szerint kell megválasztani. Például, ha azt akarjuk kifejezni, hogy az alma finom, akkor azt mondjuk "Az alma finom", nem pedig "Az almája finom".
A harmadik szabály az, hogy ha az igenév egy tulajdonságot vagy állapotot fejez ki, akkor az igenév többes számban is használható lehet. Például, ha azt akarjuk kifejezni, hogy az almák finomak, akkor azt mondhatjuk "Az almák finomak", vagy "Az almáknak finom az íze".
A melléknévi igenévek használata tehát rendkívül fontos a magyar nyelvben. Segítségükkel kifejezhetjük az állapotokat és tulajdonságokat, és széles körben felhasználhatóak számos különböző kifejezésben és mondatban. Azonban, az pontos használata a fenti szabályok betartásától függ, így érdemes odafigyelni a használatukra, különösen, ha a magyar nyelv tanulmányozásával foglalkozunk.