A logaritmusok olyan matematikai eszközök, amelyek segítségével könnyen tudunk dolgozni nagyon nagy, vagy nagyon kicsi számokkal is. A gyök, hatványozás és logaritmus között szoros kapcsolat áll fenn, ezért, hogy megértsük a logaritmusok hasznát, először is érdemes tisztázni, hogy mi is az a hatványozás.
A hatványozás olyan művelet, amikor egy számot egy másik számmal többször összeszorozunk. Ezt írjuk úgy, hogy a számot a hatványozandó, a másik számot pedig az kitevőnek nevezzük, és így írjuk le: an, ahol a az alap, és n a kitevő.
Például:
De mi történik, ha nem egész számot szeretnénk hatványozni? Ilyenkor bejönnek a törthatványok. Ha az alap pozitív és a kitevő pozitív racionális szám, akkor an/m az a szám, amelynek m-edik hatványa an.
Például:
Amikor az alap és a kitevő is negatív és páros, akkor szintén definiálható a hatványozás, azonban a törthatványoknál már nem lehet ennyire egyértelműen meghatározni a végeredményt, ezért ebben az esetben érdemes tovább lépni a logaritmusokhoz, amelyekkel könnyen dolgozhatunk kis számokkal, vagy nagy számokkal is.
Az alapítója az angol matematikus, John Napier volt, aki a logaritmikus táblázatok használatával nagyban megkönnyítette a precíziós méréseket. Napier szerint az a sokkal könnyebben kiszámítható, hogy melyik számot hatványozva kapjuk a kívánt eredményt, mint magát az eredményt hatványozni egy adott számra. Ezt követően a matematikusok elkezdték kidolgozni a logaritmusok matematikai definícióját.
A logaritmus alapvetően azt jelenti, hogy egy számot egy másik számra kell hatványozni ahhoz, hogy a kívánt számot kapjuk. Törtlogaritmusról beszélünk, ha az alap vagy a kitevő nem egész szám. A logaritmusokat úgy jelöljük, hogy y = logax, ahol x egy adott szám, a pedig az alap, a logaritmus pedig a y.
Például:
A logaritmus számításához létezik egy olyan számokból álló táblázat, amelynek segítségével közelítő értéket lehet számítani. Ezt a táblázatot logaritmikus táblázatnak hívják.
A logaritmusok használata rendkívül fontos az élet több területén is, mivel segítségükkel könnyedén tudunk dolgozni nagy vagy kicsi számokkal, amelyek állandóan jelen vannak az életünkben.
Például:
Mindezek miatt a logaritmusok használata egy rendkívül fontos és elengedhetetlen része a matematikának, a fizikának és más tudományos számításoknak. Bár első hallásra nehéznek tűnhetnek, azonban ha az alapokat megtanuljuk, akkor az általuk nyújtott kényelmi szinttel egy életen át élvezhetjük az előnyeiket.