Weress Béla

A mai világban a Weress Béla egyre fontosabb és egyre nagyobb vita tárgya. Az idő múlásával egyre nagyobb jelentőséget kapott a társadalomban, és a mindennapi élet különböző aspektusait befolyásolja. Legyen szó a politika, a gazdaság, a technológia, a kultúra vagy bármely más területről, a Weress Béla központi témává vált, amely ellentmondó véleményeket és eltérő álláspontokat ébreszt. Ebben a cikkben a Weress Béla-hez kapcsolódó különböző szempontokat fogjuk megvizsgálni, elemezve annak társadalomra gyakorolt ​​hatását, és átgondoljuk, milyen következményekkel jár jelenünkre és jövőnkre.

Weress Béla
Született1894. február 22.
Felvinc
Elhunyt?
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásaegyházi író,
lapszerkesztő
IskoláiKolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem (1914–1916)
SablonWikidataSegítség

Weress Béla (Felvinc, 1894. február 22. – ?) erdélyi magyar unitárius egyházi író, lapszerkesztő.

Életútja, munkássága

1914-ben iratkozott be az Unitárius Teológiai Akadémiára, ahol 1918-ban lelkészi oklevelet szerzett. 1918–19-ben székelyudvarhelyi iskolákban tanított. Lelkészi szolgálatát 1920-ban kezdte meg Petrozsényben. Az OMP tagja, majd a Zsil-völgyi Magyar Népközösség elnöke, rövid ideig a Zsilvölgyi Magyarság szerkesztője volt. Többször is összeütközésbe került a román hatóságokkal: 1940–43 között 28 alkalommal állították hadbíróság elé. 1942. június 5-én a szebeni hadbíróság izgatás vádjával két és fél évi börtönre ítélte, egy év múlva átszökött a határon és ideiglenesen Kolozsváron telepedett le; itt világi pályára lépett.

Prédikációit rendszeresen közölte az Unitárius Szószék. Egy prédikációs kötete jelent meg nyomtatásban 1932-ben Déván, Íme az Ember[1] címmel.

Jegyzetek

Források

Kapcsolódó szócikkek