Ullmann család

A Ullmann család témája ma nagyon aktuális, és az idők során számos tanulmány és vita tárgya volt. A Ullmann család jelentősége a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt ​​hatásában rejlik, az egészségtől a gazdaságig. A történelem során a Ullmann család alapvető szerepet játszott a társadalomban, befolyásolva az emberek egymáshoz és az őket körülvevő környezethez való viszonyát. Ebben a cikkben a Ullmann család különböző perspektíváit vizsgáljuk meg, elemezzük a társadalomra gyakorolt ​​hatását és a mai világban betöltött jelentőségét.

A baranyavári nemes és báró Ullmann család egyike a zsidó származású magyar nemesi családoknak.

Története

Ullmann Móric György nagykereskedő és a Budapesti Áru- és Értéktőzsde alelnöke 1889. december 16-án kapott címeres nemeslevelet I. Ferenc Józseftől. Móric gyermekei közül kiemelendő Adolf, aki neves közgazdász, főrendiházi tag és a Magyar Általános Hitelbank elnöke is volt. Ugyanő 1918. április 13-án bárói címet is kapott. Adolf fia, György a hitelbank ügyvezető igazgatója volt.

Címere

Kempelen Béla leírása a nemesi címerről:

"Címer: kék mezőben hármas halmon álló oroszlán felemelt jobbjában 7 levelű olajágat tart; sisakdísz: növekvő oroszlán mellső lábaiban Mercurbotot tart; takarók: kék-arany; jelmondat: kékszalagon arany betükkel: In labore virtus."

A bárói címer:

"A bárói címer mint a nemesi, de a pajzsfőben 3 (1+1+1) arany csillaggal bővítve."

Kiemelkedő családtagok

  • Ullmann Adolf (1857–1925), főrendiházi politikus, közgazdász, a Magyar Általános Hitelbank elnöke, a Ferenc József-rend nagykeresztese
  • Ullmann György (1891–1961), a Magyar Általános Hitelbank ügyvezető igazgatója, neves műgyűjtő
  • Ullmann Móric György (1818–1898), nagykereskedő, a Budapesti Áru- és Értéktőzsde alelnöke

Források

  • Kempelen Béla: Magyar nemes családok (X. kötet)
  • Révai nagy lexikona (XVIII. kötet, TARJÁN-VÁR)