Napjainkban a Tutti nagy érdeklődésre számot tartó témává vált a mai társadalomban. Akár személyes, akár szakmai vagy tudományos szinten, a Tutti sok ember érdeklődését felkeltette a mindennapi élet különböző területein gyakorolt hatása és visszahatása miatt. Éppen ezért elengedhetetlen a Tutti-hez kapcsolódó összes szempont elemzése és megértése, az eredetétől a rövid és hosszú távú következményeiig. Ebben a cikkben elmélyülünk a Tutti lenyűgöző világában, feltárva annak számos aspektusát és megfejtve titkait, hogy teljesebb és alaposabb képet kapjunk erről a jelenségről.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A tutti (olasz mindenki) egy zenei szakszó, általában partitúrában vagy a szólista kottájában található meg.
Partitúra esetén a jelentése az, hogy egy bizonyos futamot a zenekar egészének együtt kell játszania, a szólista-kotta esetén pedig azt a helyet jelöli, ahol a szólista együtt játszik a zenekarral. Sok szólista ilyenkor nem is játszik. (Ez az írásmód egészen Mozartig tartott, utána már egyszerűen szünetet írtak be a tutti helyre).
Ezenkívül tuttinak hívjuk a concerto grossokban a zenekart is.
Az orgona esetén ez egy regisztrálási mód, ilyenkor hangszertől függően az összes vagy csaknem összes regiszter használata szükséges. Sok orgonán egy külön gomb is található erre a célra. Egyes hangszereken a tutti összeállítása is szabályozható.