Transzfermoratórium

A mai világban a Transzfermoratórium a lakosság széles köre számára rendkívül fontos és érdeklődésre számot tartó témává vált. A technológia fejlődésével és a globalizációval a Transzfermoratórium az emberek mindennapi életének releváns elemeként pozicionálta magát, és mindenre hatással van a kommunikációtól kezdve az üzleti tranzakciók lebonyolításáig. A Transzfermoratórium jelentősége túlmutat a határokon, és különböző területeken vitatémává vált, ellentmondó véleményeket generálva, és terítékre tette annak szükségességét, hogy elgondolkodjunk a mai társadalomra gyakorolt ​​hatásain. Ebben a cikkben a Transzfermoratórium különböző szempontjait és tanulmányait vizsgáljuk meg annak érdekében, hogy megértsük annak mai hatását és relevanciáját.

A transzfermoratórium avagy átváltási haladék egy átutalási tilalom, amelynek során a külföldi kölcsönök kamatainak, törlesztőrészleteinek további folyósítását a kormány átmenetileg beszünteti.

Magyarországon

Magyarországon 1931. december 23-án (a nagy gazdasági világválság idején) lépett életbe teljes transzfermoratórium, melynek értelmében a népszövetségi kölcsön kamatainak felén és a Magyar Nemzeti Banknak más jegybankkal szemben fennálló törlesztésein kívül tilos volt devizában az egyéb adósságok kamatainak és törlesztőrészleteinek átutalása.

A népszövetségi kölcsön törlesztésének szüneteltetése miatt a Népszövetség Pénzügyi Bizottsága Royall Tylert 1931-ben Budapestre küldte, hogy a helyszínen ellenőrizze az állam pénzügyeit. A külföldi hitelezőkkel a törlesztésről a kormány 1937-ben ideiglenes, 3 évre szóló megállapodást kötött.

Források

  • Magyarország gazdaságtörténete a honfoglalástól a 20. század közepéig (Honvári János szerk., Aula Kiadó, 2001, Bp.)

További információk

  • Peterecz Zoltán: Royall Tyler és a Horthy-korszak krízisei. Pénzügyi, gazdasági, politikai és diplomáciai kérdések egy amerikai szemén keresztül; Gondolat, Budapest, 2022