Teponaztli

Ma a Teponaztli továbbra is releváns téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki a társadalomban. Ezt a kérdést a terület szakértői tanulmányozták és kutatták, és megpróbáltak választ találni a Teponaztli-el kapcsolatos kérdésekre és problémákra. A történelem során a Teponaztli alapvető szerepet játszott az emberek mindennapi életében, befolyásolva viselkedésüket, attitűdjüket és döntéseiket. Ebben a cikkben a Teponaztli különböző aspektusait és perspektíváit tárjuk fel azzal a céllal, hogy megvilágítsuk ezt a témát és annak mai következményeit.

Teponaztli

Besorolás
idiofon
Sachs–Hornbostel-féle osztályozás111.2
Rokon hangszerekvevetl
Hangszerjátékosaztékok
A Wikimédia Commons tartalmaz Teponaztli témájú médiaállományokat.

A teponaztli (vagy teponaxtli) egy azték eredetű, fából készült idiofon hangszer, résdob.

Leírása

A teponaztli egy vízszintesen elhelyezett fatörzsdarabból áll, aminek közepében óvatos égetéssel és (régebben obszidiánból készült) vésőkkel üreget alakítottak ki, tetejét pedig egyszer vagy kétszer H alakban bevágták. Az így keletkező nyelvek hosszuktól és vastagságuktól függően többféle hangot tudtak kelteni. A dobot két, gumival bevont végű, olmaitlnek nevezett ütővel szólaltatták meg. Általában egy fából készült állványon helyezték el. Felületét gyakran művészi faragásokkal díszítették.

A teponaztlikat szertartások alkalmával, csatákban és táncok, dalok kísérőjeként is alkalmazták, leggyakrabban az álló dobbal, az úgynevezett vevetllel együtt szólaltatták meg őket.[1]

Fennmaradt régi teponaztlik

Az idő múlásával a faanyag pusztulása miatt a régi teponzatlik többsége megsemmisült, azonban néhány máig fennmaradt. A leghíresebb régi példány az úgynevezett tlaxcalai teponaztli, aminek felületén egy előkelő ruhában, fegyverekkel együtt ábrázolt tlaxkalték harcos látható kifaragva. A tlaxcalai teponaztli egyike volt azoknak az ajándékoknak, amelyeket Moctezuma azték uralkodó adományozott Hernán Cortésnek.[2] De nem csak „valódi” hangszerek maradtak fenn: találtak egy teponaztlit ábrázoló szobrot is Tlalmanalcóban, valamint 1900-ban a tenocstitlani templom romjai között rátaláltak néhány, Xochipilli isten számára felajánlott adományra, köztük több, agyagból készült teponaztlira is.[1][3]

Jegyzetek

  1. a b La música de percusión en la época mexica (spanyol nyelven). México Desconocido. (Hozzáférés: 2014. október 3.)
  2. Teponaztli de Tlaxcala (spanyol nyelven). Museo Étnico de la Música. . (Hozzáférés: 2014. október 3.)
  3. Gabriel Pareyón: El teponaztli en la tradición musical azteca (spanyol nyelven) (PDF). . (Hozzáférés: 2014. október 3.)

További információk