A mai világban a Teljesítményelektronika nagy jelentőséggel bír a mindennapi élet különböző területein. Mind személyes, mind szakmai szinten a Teljesítményelektronika jelenléte meghatározó tényezővé vált, amely alakítja döntéseinket, véleményünket és viselkedésünket. A technológia és a globalizáció fejlődésével a Teljesítményelektronika-nek sikerült átlépnie a határokat és a kulturális korlátokat, általános érdeklődésre számot tartó témává és a modern társadalom találkozási pontjává vált. A gazdaságra gyakorolt hatásától a politikára és a kultúrára gyakorolt hatásig a Teljesítményelektronika kapcsolati hálózatot szőtt ki, amely a bolygó minden szegletét érinti. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk, hogy a Teljesítményelektronika milyen alapvető szerepet játszik mindennapi életünkben, és hogyan sikerült a mai társadalom fejlődésének kulcsfontosságú elemévé válnia.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A teljesítményelektronika olyan szilárd félvezető áramkörökkel foglalkozik, amelyet az áram szabályozására és irányítására alkalmaznak.
A teljesítményelektronikai átalakítókat mindenhol meg lehet találni, ahol szükség van az elektromos energia átalakítására (például változtatni a feszültségét, áramát, vagy frekvenciáját). Így a teljesítménytartományuk néhány milliwattól (például mobiltelefonokban) néhány száz megawattig terjed (például a HVDC (nagy feszültségű egyenáramú) rendszerekben). Ahogy a klasszikus elektronikában az elektromos áramok és feszültségek információt szállítanak, úgy a teljesítményelektronikában energiát szállítanak. Ezért a teljesítményelektronika legfontosabb mérőszáma a hatásfok.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Power_electronics című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.