Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Tartományfőnök (vallás) izgalmas világát és az azt körülvevő összes aspektust. Az eredetétől a mai relevanciájáig elmélyülünk ennek a nagyon releváns témának a mélyreható elemzésében. A legújabb kutatások, szakértőkkel készített interjúk és konkrét példák segítségével elmélyülünk annak különböző dimenzióiban, hogy megértsük a társadalomra gyakorolt hatását. A Tartományfőnök (vallás) az évek során érdeklődés és kutatás tárgya volt, és kulcsfontosságú, hogy megértsük jelentőségét a jelenlegi környezetben. A populáris kultúrára gyakorolt hatásától a tudományos területen való relevanciájáig minden olyan szemponttal foglalkozunk, amelyek miatt a Tartományfőnök (vallás) olyan téma, amelyet érdemes részletesen megvizsgálni. Csatlakozz hozzánk ezen a felfedezés és tanulás útján!
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A tartományfőnök (provinciális, latinul praepositus provincialis, superior provincialis vagy prior provincialis), a ferences rendben minister provincialis) egyházi elöljáró, a szerzetesek nagyobb, területi alapon szerveződő közösségének (rendtartomány, latinul provincia) vezetője. Feladata a rendtartomány területén található rendi közösségekben élő szerzetesek életének segítése, irányítása, a róluk való lelki és anyagi jellegű gondoskodás.
Elöljáróként személyi ordinárius is, vagyis a szerzetesek felett kormányzati hatalommal rendelkezik. A tisztségre a rendtartomány szavazati joggal rendelkező tagjai választják meg hat évre, melyet a legújabb rendelkezések szerint legfeljebb egyszer hat évre meg lehet hosszabbítani.
Tartományfőnöke van Magyarországon a koldulórendeknek, a remeterendeknek, a szabályos papi rendeknek. A monasztikus rendek, a kanonokrendek elöljárói hasonló jogkörrel, de más megnevezéssel bírnak (apát, perjel, prelátus).