Szentábrahámi Lombard Mihály

A Szentábrahámi Lombard Mihály név kétségtelenül nagy jelentőségű téma ma. A történelem során a Szentábrahámi Lombard Mihály tanulmányozás, viták és viták tárgya volt különböző területeken és tudományágakban. A tudománytól az irodalomig, a politikán és a populáris kultúrán keresztül a Szentábrahámi Lombard Mihály kitörölhetetlen nyomot hagyott a társadalomban. Ebben a cikkben a Szentábrahámi Lombard Mihály különböző aspektusait tárjuk fel, megvizsgáljuk a mai világra gyakorolt ​​hatását és a jövőre nézve. A Szentábrahámi Lombard Mihály eredetétől napjaink fejlődéséig több millió ember figyelmét és képzeletét ragadta meg világszerte.

Szentábrahámi Lombard Mihály
Az erdélyi unitáriusok püspöke

Született1683
Városfalva
Elhunyt1758. március 30. (75 évesen)
Kolozsvár
SírhelyHázsongárdi temető
Nemzetiségmagyar
Püspökségi ideje
1737. augusztus 24. – 1758. március 30.
Előző püspök
Következő püspök
Pálfi Zsigmond
Agh István
A Wikimédia Commons tartalmaz Szentábrahámi Lombard Mihály témájú médiaállományokat.

Szentábrahámi Lombard Mihály (Városfalva, 1683Kolozsvár, 1758. március 30.) unitárius lelkész, erdélyi magyar unitárius püspök 1737-től haláláig.

Élete

Az udvarhelyszéki Városfalván született a helybeli unitárius lelkész, Szentábrahámi György fiaként.

Iskoláit nem tudjuk hol kezdte, Kolozsvárra 1698. október 11-én került, itt végzett az 1709-1710-es tanévben, olyan eredménnyel, hogy az egyház vezetősége elküldte az Erdély szervezésére alakított országos bizottság tagjaival Szebenbe. A nagyszebeni országos bizottság unitárius tagjai mellett hitszónokként működött. Ekkor ismerkedett meg Homoródszentmártoni Bíró Sámuellel, a jelentős unitárius államférfivel, akinek kezdeményezésére és nagy összegű pénzbeli támogatásával 1712 tavaszán vagy nyarán külföldi tanulmányútra indulhatott. 1713 május elsején már a leideni egyetem hallgatója. 1714 november 5-én pedig odera-frankfurti egyetemre iratkozott be, de megfordult Halléban is. Filozófiát és teológiát hallgatott.

Külföldről 1715. augusztus 18-án érkezett haza. Előbb Homoródszentmártoni Biró Sámuel fiainak házitanítója volt, majd 1716. február 27-étől a kolozsvári unitárius iskola tanára, majd 1720-tól igazgatója lett.[1] Átélte a kollégium 1718. évi elvételét és a belső magyar utcai épületbe való átköltözést.

Tanított egyetemes egyháztörténelmet, földrajzot, jogot, csillagászatot, fizikát, geometriát, teológiát és egyháztörténelmet.

1720-ban nősült. Felesége Takács Sára volt.

1720-ban az iskola igazgatójául választották. Igazgatóként megteremtette az új iskola működésének feltételeit. Az 1718-20-as évek ínsége és a fellépett pestis alatt az éhező diákok a patrónusok és a nemesek jóindulatától függtek. 1731-ben ismét élelmezési problémák álltak elő. Szentábrahámi meghatározta az igazgatói hatáskört és igyekezett annak érvényt is szerezni.

1724-ben főjegyzővé, majd 1737-be püspökké, a kolozsvári egyházközség papjává és a kolozs-dobokai kör esperesévé választották.

A püspöki tisztséget 21 évig viselte. Kitűnt apostoli munkásságával, a vallásos élet megelevenítésével, a hitvédelemmel és az egyházépítéssel. A korabeli unitárius egyház szemének, szívének és szájának mondták. Ő volt a 18. század legnagyobb unitáriusa, s az egyház második alapítója.

1758. március 3-án halt meg. Április 5-én temették, temetési beszédet Fejérvári Sámuel és Agh István mondtak. Sírja a házsongárdi temetőben található.

Művei

  • „A keresztény hittudomány összege az unitáriusok szerint” (latin nyelven megjelent 1787-ben), magyar fordítója Derzsi Károly és Albert János volt. A könyv magyar nyelven 1899-ben jelent meg Ferencz József előszavával.
  • Írt tankönyveket, gyászbeszédeket és imádságokat.
  • Imádságoskönyv (1749)
  • Summa universae theologiae secundum unitarios…
  • Beszéd Homoródszentmártoni Bíró Sámuel felett 1721-ben [2]

Pozsonyban

Források

Kapcsolódó szócikkek

Jegyzetek

  1. https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-irok-elete-es-munkai-szinnyei-jozsef-7891B/s-A6233/szent-abrahami-lombard-mihaly-AD5E4/ Hozzáférés: 2021.01.18
  2. Szentábrahámi Lombárd Mihály: Beszéd homoródszentmártoni Bíró Sámuel felett 1721-ben – Fordította latinból és bevezetőjét írta Koncz József Különlenyomat, Irodalmi Értesítő Sr. 25, Keresztény Magvető XXXVIII. kötet Ajtay K. Albert Könyvnyomdája, Kolozsvár, 1902 15 – 37 oldalak A különlenyomat alapját képező eredeti kéziratot a Teleki Téka őrzi Marosvásárhelyen. A beszéd eredeti, latin szövege szerinti címének teljes fordítása (19.oldal): Az igazság származás-rendje és tulajdonsága előadva az igazság igen kedves barátjának, tekintetes homoródszentmártoni Bíró Sámuel urnak, ő császári királyi és katholikus felsége erdélyi fejedelmi legfelsőbb kormányszéke valóságos belső tanácsosának sat. temetésén 1721. február 23-án, Kiskenden, Brassóban, a Seuler nyomdán nyomtatta Helczdörffel Mihály 1721. esztendőben.