Ebben a cikkben a Sēlpils témáját fogjuk feltárni különböző nézőpontokból és széleskörűen. A Sēlpils téma nagy érdeklődést és vitát váltott ki a mai társadalomban, és relevanciája a mindennapi élet különböző területeire terjed ki. Ebben a cikkben végig fogjuk vizsgálni a Sēlpils-et alkotó különböző szempontokat, elemezve ezek hatását a különböző kontextusokban és általában a társadalomra gyakorolt hatásukat. A keletkezésétől a jelenlegi evolúcióig, áthaladva a személyes, szakmai és társadalmi vonatkozásain, elmélyülünk a Sēlpils összetettségében és sokrétű aspektusaiban. Ezzel az elemzéssel olyan átfogó és gazdagító látásmódot kívánunk kínálni, amely elgondolkodtatásra és vitára hív a Sēlpils-ről és annak helyéről a mai valóságban.
Sēlpils vagy Sēļpils (latinul: castrum Selonum, vagyis a szelének vára, németül: Selburg) a katonai és politikai központja volt az ősi Sēlijának, egy balti területnek, amely a mai Litvánia északi és a mai Lettország déli részén, a zemgalok földjének keleti részén, nagyrészt a Daugava folyó bal partján terült el.
Régészeti bizonyítékok azt mutatják, hogy Sēlpils, 17 kilométerre északkeletre a mai Jēkabpilstől, a 10. és a 13. század között fontos település volt. A szeléneknek és litván szövetségeseiknek a Latgalliába és Livóniába vezetett támadásaikhoz szolgált bázisul. Először Henrik Livónia krónikája tett róla említést, amely leírja, hogy a Kardtestvériség és megkeresztelkedett livón szövetségesei miként foglalták el 1208-ban.[1] Rövid ideig a szelének egyházmegyéjének székhelye is volt (1218–1226), majd a Kardtestvériség fennhatósága alá került, amely erődítmények sorát emelte itt. Ezeket azonban 1704-ben a svédek az északi háborúban lerombolták, így ma már csak a nyomai láthatók a hajdani erősségeknek.