A mai világban a Románc (zenei műfaj) (a cikk címe) olyan témává vált, amely nagyon fontos és sok embert érdekel. A társadalomra gyakorolt hatásától a mindennapi életben gyakorolt hatásokig a Románc (zenei műfaj) felkeltette az akadémikusok, a szakemberek és általában a polgárok figyelmét. Multidiszciplináris megközelítést alkalmazva ez a cikk a Románc (zenei műfaj) különböző szempontjaival foglalkozik, és megvizsgálja annak hatását olyan területeken, mint a technológia, a kultúra, a gazdaság és a politika. Ezenkívül elemezni fogják a Románc (zenei műfaj)-hez kapcsolódó jelenlegi trendeket, valamint a lehetséges jövőbeli előrejelzéseket. Ezzel a kimerítő elemzéssel átfogó képet kívánunk nyújtani a Románc (zenei műfaj)-ről és annak fontosságáról a mai világban.
A románc az oroszországi cigányok hagyományos zenei műfaja. Egyszerre képezi részét mind az orosz, mind a cigány népies műzenének. Bár alapvetően színpadi műfaj, bizonyos fokig az autentikus cigány folklórral is élő kapcsolatban van.
A műfaj a 18-19. században alakult ki, azzal kezdődően, amikor Alekszej Grigorijevics Orlov gróf 1774-ben moldáviai cigány zenészeket fogad udvarába saját maga, és gyakori vendégei szórakoztatására. Ez kedvező fogadtatásra talált az orosz arisztokrácia körében. Orlov gróf cigányzenés estélyein még Nagy Katalin cárnő is szívesen vett részt. Nem sokkal ezután már a moszkvai és szentpétervári nemesek legtöbbje udvarában találni cigányzenekart, és lassan a vendéglők és egyéb szórakozóhelyek is alkalmaznak cigány zenészeket és táncosokat. A cigány zenészek hirtelen nagy létszámú feltűnése az orosz arisztokrácia környezetében, ráadásul az orosz nemzeti romantika ébredésének korában, törvényszerűen hozta magvával egy új műfaj, a románc kialakulását.
Az oroszcigány románc – hasonlóan a flamenkóhoz vagy a magyarországi kávéházi cigányzenéhez – kettős kulturális kötődéssel bír. Fontos része az orosz zenei kultúrának, gyakorlatilag az orosz nemzeti romantika fő zenei műfaja. Ugyanakkor szervesen kötődik a cigányság kultúrájához is: részben a cigány folklórból táplálkozik; továbbá a műfaj a cigányok zenei hagyománya, játéktudása mentén forr ki; és az eredetileg szinpadra született művek funkciójukat tekintve beépülnek az autentikus cigány népzenei repertoárba is.