Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Power-line communication relevanciáját különböző kontextusokban és körülmények között. A társadalomra gyakorolt hatásától a populáris kultúrára gyakorolt hatásáig a Power-line communication jelentős nyomot hagyott a mindennapi élet különböző aspektusaiban. Részletes elemzésen keresztül megvizsgáljuk a Power-line communication számos aspektusát és jelentőségét a mai világban. Továbbá megvizsgáljuk, hogy a Power-line communication hogyan fejlődött az idők során, és milyen jövőbeli előrejelzések várhatók ezzel a jelenséggel kapcsolatban. Ez a cikk az eredetétől az örökségéig átfogó képet nyújt a Power-line communication-ről és annak jelentőségéről a kortárs tájban.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az elektromos hálózaton történő kommunikáció (PLC, az angol „Power-Line Communication” kifejezésből) olyan vezetéken történő adatátvitel, amelyet egyidejűleg váltakozó áramú villamos energia átvitelére vagy a fogyasztók felé történő elosztására is használnak.[1] Az ezt végző vezetéket hálózati vezetéknek nevezzük.
A PLC technológiák jellemzően a kisfeszültségű (230/400 V) „háztartásokban használt” elektromos elosztóhálózatot használják fel adattovábbításra. Az adathálózati kapcsolat jellemzően RJ-45 interfészű és manapság 10/100BaseT(X) szerinti.
A PLC megoldásokat különböző gyártói csoportosulások dolgozták ki, így többféle, egymással versengő technológia létezik a piacon. Az alkalmazott közeghozzáférési és modulációs technikák következtében a fizikai rétegi sebesség és a ténylegesen elérhető IP szintű adatsebesség között "WLAN" szintű arány van, azaz nagyjából a fizikai sebesség felét lehet IP szinten elérni.
A már informatikai hálózatokban is alkalmazott, a piacon elérhető eszközökben megtestesülő főbb technológiák: