Podólia

A mai világban a Podólia (személy, téma, dátum stb.) releváns helyet foglal el a társadalomban és az emberek életében. Hatása minden területre kiterjed, a kultúrától a politikáig, a technológián és a gazdaságon keresztül. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Podólia hatását, és azt, hogy hogyan alakította át azt a világot, amelyben élünk. Az eredetétől a mai relevanciáig elemezzük azokat a különböző szempontokat, amelyek miatt a Podólia mindenki számára érdekes téma. Különböző nézőpontokon és tanulmányokon keresztül megpróbáljuk jobban megérteni a Podólia jelentőségét társadalmunkban és életünkben.

Podólia
Podólia földrajzi elhelyezkedése
Podólia földrajzi elhelyezkedése
ElhelyezkedésPodóliai-hátság
Elhelyezkedése
é. sz. 48° 41′, k. h. 26° 35′48.683333°N 26.583333°EKoordináták: é. sz. 48° 41′, k. h. 26° 35′48.683333°N 26.583333°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Podólia témájú médiaállományokat.

Podólia (ukránul Поділля , lengyelül Podole, románul Podolia, litvánul Podolė, oroszul Подолье ) történelmi–néprajzi tájegység (régió) Ukrajna középső és nyugati részén. Volhíniától (Voliny) délre, Galíciától keletre, a Podóliai-hátságon terül el. Délnyugatról a Dnyeszter határolja. A régió Ukrajna Vinnicjai, Hmelnickiji és Ternopili területét, valamint a Cserkaszi, a Kirovohradi és az Odesszai terület egy-egy kisebb részét foglalja magában. Podólia délnyugati része átnyúlik Moldovába, a Dnyeszter-mellékre. A régió történelmi központja Kamjanec-Pogyilszkij. További jelentős városai Vinnicja és Hmelnickij.

Felszínét nagyrészt a kiváló termőképességű csernozjom talaj alkotja, ennek köszönhetően a régió gazdaságában jelentős szerepet játszik a mezőgazdaság.

Jelentős települései

Források

  • Volodimir Kubijovics (szerk.): Enciklopegyija Ukrajinoznavsztva, VI. kötet, Lviv, 1993, Molode Zsittya Kiadó, ISBN 5-7707-4049-3, pp. 2131–2145.