Napjainkban a Pápua nyelvek nagy jelentőségű téma a társadalomban. A történelem során a Pápua nyelvek különféle módon befolyásolta az emberek életét, befolyásolva döntéseiket, gondolataikat és cselekvésmódjukat. Társadalmi megközelítésből a Pápua nyelvek különböző területeken viták és viták tárgya volt, ellentmondó véleményeket és eltérő álláspontokat generálva. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy mélyebben elmélyüljünk a Pápua nyelvek tanulmányozásában, hogy megértsük annak fontosságát és a mindennapi életre gyakorolt hatását. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Pápua nyelvek különböző aspektusait, elemezve történelmi kontextusát, mai relevanciáját és a jövőre vonatkozó lehetséges következményeket.
A pápua nyelvek kifejezéssel a nyugat-csendes-óceáni régió azon nyelveit illetik, amelyek sem az ausztronéz, sem az ausztrál nyelvcsaládba nem tartoznak. Tehát egy negatív megállapítás alapján felállított csoport és nem nyelvi rokonságra alapozott nyelvcsalád. Elterjedési területük Délkelet-Ázsia, főként Új-Guinea szigetén, valamint a környező területeken, mint például a Salamon-szigeteken, és Indonézia egyes szigetein (például Halmahera, Timor, Alor és Pantar), valamint a Torres-szoros szigetein beszélik.
A „pápua nyelvek” nem jelentenek semmiféle egységet, nagyon nagy változatosságot mutatnak, és eddig nem tudták bebizonyítani, hogy egy családba tartoznának. Sok nyelvcsaládba csoportosították őket.
Bár eddig a pápua nyelveket viszonylag keveset tanulmányozták az ausztrál vagy ausztronéz nyelvekhez képest, mégis számos elkülönülő csoportot fedeztek fel a nyelvtudósok. A pápua nyelvészetben ezeket a csoportokat phylanak nevezik. A legnagyobb csoport a Közép-Új-Guinea csoport, amely nagyszámú, az egész Új-Guinea sziget hegységeiben beszélt nyelvet tartalmaz Papuától (Indonézia tartománya) Pápua Új-Guineáig
A nyelvek ismertsége igen eltérő, ezért rokonságuk megállapítása és osztályozásuk is gyerekcipőben jár. Az Ethnologue (főleg S. A. Wurm kutatásai) alapján a lenti csoportosítás építhető fel, az elzárt nyelvekkel együtt. Más nyelvészek, például William A. Foley hatvan csoportot különítenek el.