Ebben a cikkben Országúti kerékpár lenyűgöző életét és munkásságát tárjuk fel, egy olyan személyt, aki kitörölhetetlen nyomot hagyott a történelemben. A szerény kezdetektől karrierje csúcsáig Országúti kerékpár bebizonyította, hogy igazi vezető és látnok a saját területén. Ezeken az oldalakon végig fogjuk vizsgálni hagyatékát és hozzájárulásait, valamint azt, hogy milyen hatást gyakorolt a társadalomra és az őt körülvevő világra. Országúti kerékpár tanulmányozásra és csodálatra méltó karakter, és ezzel a cikkel reméljük, hogy mélyebb betekintést nyújthatunk életébe és a történelemre gyakorolt hatásába.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az országúti kerékpár, közismertebb nevén versenykerékpár a ma használt biciklitípusok közül a leghosszabb múltra tekint vissza. Olyan kerékpár, amit országútikerékpár-versenyzésre terveztek a Union Cycliste Internationale (UCI) által előírt szabályoknak megfelelően.
A versenybicikliket sebességre és manőverezhetőségre tervezik, bár a hangsúly egyértelműen a sebességen van. A modern kerékpárok rendkívül kis súlyúak a tehetetlenség csökkentésére, illetve hogy emelkedőkön ne hátráltassa a gép súlya a versenyzőt. A hajlított ("kos-") kormány a nyeregnél alacsonyabban helyezkedik el, ami az aerodinamikát szolgálja. A kormány kialakítása több fogást biztosít, amelyek eltérő menettulajdonságokat tesznek elérhetővé, így a kerékpáros alkalmazkodhat az útszakasz jellegéhez.
Amikor a fekvőbringák megjelentek 1934-ben, az UCI szabályait módosítva kizárták ezeket az országúti kerékpárversenyekről, ezzel évtizedekkel vetve vissza a megoldás elterjedését.
Azok a kerékpárok, amelyek velodrome-okban versenyeznek, versenypálya-biciklik. A hegyi versenyekre mountain bike-ot, cyclo-cross kerékpárt vagy cycle speedway-t használnak. Sima talajra az International Human Powered Vehicle Association által meghatározott fekvőbringák a leggyorsabbak. Az időfutam kerékpárokat csak is időfutamokra használják. A triatlonos bicikliket az International Triathlon Union szabályozza, amely több technológiai fejlesztéseket enged meg, mint a Union Cycliste Internationale.