Myck Lajos

Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Myck Lajos-et, egy olyan témát, amely különböző területeken felkeltette az akadémikusok, kutatók és szakértők figyelmét. A történelem során a Myck Lajos jelentős szerepet játszott a társadalomban, befolyásolva a trendeket, a kulturális változásokat és a gazdasági szempontokat. Mélyreható elemzésen keresztül megvizsgáljuk a Myck Lajos különböző oldalait, a mindennapi életre gyakorolt ​​hatásától a globális vonatkozásaiig. Reméljük, hogy ezzel a feltárással teljes és naprakész képet adunk a Myck Lajos-ről, megnyitva az ajtót az emberiség számára fontos téma jobb megértéséhez és megvitatásához.

Myck Lajos
Született1812. december 17.
Olomouc
Elhunytnem ismert
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
SablonWikidataSegítség

Mjksburgi Myck (Muck, Mück) Károly Lajos (Olmütz, Morvaország, 1812. december 17. – ?) építész, az 1848-1849-es magyar szabadságharc egyik századosa.

Élete

Római katolikus vallásban született, Myck Ferenc császári-királyi főhadnagy és Siebenheuer Anna fiaként; egyik fivére Myck József honvéd őrnagy volt. 1824 és 1827 között a bécsújhelyi katonai akadémián folytatott tanulmányokat, később építész lett.

A magyar szabadságharcba 1848. szeptember 13-án kapcsolódott be, nemzetőr hadnagyi rangban, mint Görgei Artúr Szolnokon megalakult önkéntes nemzetőri táborának hidásztisztje. Még aznap együtt utaztak Pestre, majd másnap vissza, 16-án pedig Myck – két tiszttársával és két közvitézzel – újból Pestre ment, ahol nagyjából egy hetet tartózkodott.

Fennmaradt Görgeinek egy szeptember 25-én kelt, neki szóló utasítása, melyről nem ismert, hogy teljesítette-e. A hadvezetés bizalmát azonban nyilvánvalóan nem vesztette el, mert november elején főhadnaggyá léptették elő – ekkor az 1. utászzászlóaljhoz került –, december közepén pedig már századossá nevezték ki, ezúttal a 2. utászzászlóalj létszámába. Ugyanezen időpontban a Hadi Főtanoda tanárává is kinevezték, de ténylegesen a fel-dunai hadtestnél maradt.

Az 1849-es tavaszi és a nyári hadjáratok idején a fel-dunai hadsereg pontonhíd-készletét biztosítani hivatott hidászszázad parancsnoka volt. 1849. július 25-ével a 4. utászzászlóalj állományába helyezték át és a szegedi erődítések építésének munkavezetője lett. Világosnál tette le a fegyvert. Életútjának további szakasza nem tisztázott.

Források