Ma a Marpa kagyü olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki a társadalomban. Az emberek alig várják, hogy többet megtudjanak erről a témáról, akár mai relevanciája, akár a mindennapi életre gyakorolt hatása, akár történelmi jelentősége miatt. Különböző területekről a Marpa kagyü megközelítése és elemzése különböző nézőpontokból történik, többdimenziós látásmódot kínálva, amely gazdagítja a téma megértését. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Marpa kagyü különböző aspektusait, és olyan mélyreható áttekintést nyújtunk, amely lehetővé teszi az olvasó számára, hogy megértse e téma fontosságát és hatókörét ma.
Marpa kagyü | |
---|---|
Alternatív írásmódok: | Marcan gagyu, Macang gaju (玛仓噶举), |
A marpa kagyü vagy marcang kagyü (tibeti: སྨར་པ་བཀའ་བརྒྱུད་ , wylie: smar pa bka' brgyud) iskola a tibeti buddhizmusban a kagyü iskola egyik ága, amely később négy fő ágra és nyolc alágra vált szét. A marpa kagyü Marcha Druptop Serap Szengge (smar pa grub thob shes rab seng ge) tanítómesterről kapta a nevét, aki megalapította a So kolostort ((wylie: sho dgon, tib: དགོན དགོན ) a történelmi Kham régióban.[1]
Az iskolát Marcha Serap Szengge (1135-1203) alapította, aki a pagtru kagyü iskolához tartozó Phagmodrupa tanítványa volt. Ő alapította a Marchang kolostort ( smar tshang , kínai: 仓 寺 寺, pinjin: Ma-cang szi). Az iskola később egyesült a Kham régióban található nyingma peljül (wylie: dpal yul , kínai: 白玉, pinjin: paj-jü) szektával.
Az iskola legkiemelkedőbb tudósai Gyelva Janggön Jese Gyelchen (tibeti: rgyal ba yang dgon ye shes rgyal mtshan , kínai: 协 坚赞 坚赞 / 協 堅贊 堅贊) és Nal Rincsen Lingpa (tibeti: rnal rin chen gling pa , kínai: 饮 林巴 林巴 / 飲 林巴 林巴).