Manassze

A Manassze világban végtelen számú felfedezésre és felfedezésre váró szempont van. A Manassze eredetétől jelenlegi evolúciójáig és fejlesztéséig különböző területek szakértői érdeklődésének és tanulmányozásának tárgya volt. A történelem során a Manassze kitörölhetetlen nyomot hagyott a társadalomban, befolyásolva azt, ahogyan élünk, gondolkodunk és viszonyulunk környezetünkhöz. Ebben a cikkben elmélyülünk a Manassze izgalmas világában, feltárjuk különböző oldalait, és felfedezzük, milyen fontos szerepet tölt be a mindennapi életünkben.

Manassze
Jákob megáldja Manasszét és Efraimot
Jákob megáldja Manasszét és Efraimot

Születettkb. Kr. e. 17. század
Egyiptom
SzüleiJózsef, Aszenáth
A Wikimédia Commons tartalmaz Manassze témájú médiaállományokat.


Manassze, a Károlyi-bibliában: Manassé (héberül: מְנַשֶּׁה) bibliai személy, József elsőszülött fia, Izrael 12 törzse egyikének ősatyja.

József és egyiptomi feleségének, Ászenát (Ásznát) legidősebb fia. Nagyapja, Jákob, halálos ágyán Manassze testvérének, Efraimnak adta elsőrendű áldását.[1]

Manassze törzse

A honfoglalás után a 12 törzs területe

Mivel a papi szolgálatot ellátó Lévi törzse a kánaáni honfoglalás után nem részesült területben, de hogy a törzsi létszám továbbra is 12 maradjon, a léviták helyett Manassze és Efraim törzse emelkedhettek törzsi rangra.

A Manassze törzsi férfiak a honfoglalás előtt 52 700-an voltak.[2] Ők és családjaik a Jordán folyó két partján kaptak birtokot. Nagy területet kaptak, de a honfoglaláskor sok kánaánita várost még nem tudtak bevenni, erre csak később került sor.[3]

E törzsből származott a bírák közül Gedeon, aki megszabadította az izraelitákat a midiániták sanyargatásától.[4]

Manassze területén feküdt Tirca (az ország kettészakadása után az Izraeli Királyság egyik székhelye), majd Szamária, a későbbi főváros is.

A babiloni fogság után sok Manassze törzsbeli család lakott Jeruzsálemben.[5]

Jegyzetek

  1. 1. Móz 48. rész
  2. 4. Móz. 26:28–34, 37
  3. Józs. 17, 12-13
  4. Bírák 6:11–16, 33–35; 7:23; 8:22
  5. 1.Krón 9:1–3

Források

  • Bibliai nevek és fogalmak, 8. kiadás, Evangéliumi Kiadó
  • R. P. Nettelhorst: A Biblia 100 alakja, 2008

Kapcsolódó cikkek