Maglič vára

A mai világban a Maglič vára olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki a szakemberek és a nagyközönség körében. A Maglič vára eredetétől napjaink fejlődéséig emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. Ez a cikk különböző nézőpontokon és megközelítéseken keresztül igyekszik feltárni és elemezni a Maglič vára különböző aspektusait, és olyan átfogó jövőképet kínál, amely lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük a Maglič vára fontosságát és hatását. Ennek a cikknek a legrelevánsabb aspektusaitól a lehetséges kihívásokig és jövőbeli következményekig a Maglič vára teljes és gazdagító vízióját kívánja bemutatni.

Maglič vára
Ország Szerbia
Mai településKraljevo

Épült13. század
Állapotaromos
Építőanyaga
Elhelyezkedése
Maglič vára (Szerbia)
Maglič vára
Maglič vára
Pozíció Szerbia térképén
é. sz. 43° 36′ 49″, k. h. 20° 33′ 07″43.613611°N 20.552081°EKoordináták: é. sz. 43° 36′ 49″, k. h. 20° 33′ 07″43.613611°N 20.552081°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Maglič vára témájú médiaállományokat.

Maglič vára (ejtsd: maglics, szerbül Маглич / Maglič) Szerbiában található 13. századi vár. Kraljevótól mintegy 20 km-re délre fekszik. A vár az Ibar folyó egyik kanyarulatában fekvő hegy tetején található mintegy 100 méterrel a folyó szintje fölött. Műemlékvédelem alatt áll. A vár védte az egyetlen olyan utat, amely a Nagy-Morava folyó völgyén keresztül futott. Maglič nevének jelentése „A ködös”, mivel szerb nyelven a „magla” szó ködöt jelent.[1]

A vár 1979-ben felkerült Szerbia kiemelt fontosságú műemlékeinek listájára.

Történelme

A vár feltehetően a 13. század első felében épült Nemanjics István szerb király, vagy fia, I. István Uroš szerb király uralkodása idején. A Szerb Birodalom idején (1346–1371 közt) II. Danilo szerb pátriárka székhelye volt, aki messze földön híres hagiográfiákat és regiográfiákat írt itt. Szendrő eleste után, 1459. június 20-án a Török Birodalom elfoglalta Magličot és a vár török hódoltság alatt maradt, egészen a A Szent Liga háborújának végééig. Miután a szerb felkelés során vereséget szenvedtek védői az ottomán törököktől, a vár elnéptelenedett.

Képek

Maglič várának panorámaképe

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Maglič című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

  1. szerk.: Pravopisna komisija: Maglić, Pravopis srpskohrvatskoga književnog jezika, Fototipsko izdanje 1988, Novi Sad, Zagreb: Matica srpska, Matica hrvatska (1960). Hozzáférés ideje: 2013. október 12. 

Források