A Máté Péter-díj keretein belül ennek a szempontnak a mai fontosságára kell reflektálni. Akár személyes, akár társadalmi, akár szakmai szinten, a Máté Péter-díj döntő szerepet játszik mindennapi életünkben. Az eredetétől a mai társadalomban való relevanciájáig elengedhetetlen annak megértése, hogy a Máté Péter-díj hogyan fejlődött az idők során, és milyen hatást gyakorol a modern világra. Ebben a cikkben a Máté Péter-díj-hez kapcsolódó különböző szempontokat vizsgáljuk meg, elemezzük annak hatását különböző kontextusokban, és átfogó képet nyújtunk a mai fontosságáról.
A Máté Péter-díj a könnyűzene és dzsessz területén szerzett kiemelkedő előadóművészi tevékenységért adományozható állami kitüntetés.
A kiváló előadóművész, zeneszerző és szövegíró emlékére alapított Máté Péter emlékérem kitüntetés[1] ugyanolyan állami művészeti középdíjnak számít, mint az Erkel Ferenc-; Jászai Mari-; vagy a Liszt Ferenc-díj. A díjat évente, március 15-én, három személy kaphatja. A kitüntetett adományozást igazoló okiratot, érmet és pénzjutalmat kap. A pénzjutalom (ez az illetményalap harmincszorosa) és nyugdíj-hozzájárulással jár, utóbbi a Magyar Művészeti Akadémiától. A díj birtokosai a miniszteri rendelet alapján jogosultak arra, hogy érdemes vagy kiváló művész elismerésre terjesszék fel őket.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Máté Péter-díj megalapításával a könnyűzenei és dzsessz színtér szereplőit emelte ki a Liszt Ferenc- és az Erkel Ferenc-díj köréből, így ezen elismeréseket ezentúl csak komolyzenei művészek kaphatják. Minden évben három személy kaphatja a díjat.
A kitüntetést először 2018. március 15-i nemzeti ünnep alkalmából adták át.