Logikai művelet

A mai világban a Logikai művelet nagyon fontos és sok embert érdeklő téma lett. Akár kulturális, társadalmi, tudományos vagy technológiai relevanciája miatt, a Logikai művelet kulcsfontosságú referenciaponttá vált a mai társadalomban. Az évek során a Logikai művelet felkeltette a kutatók, akadémikusok, szakemberek és amatőrök kíváncsiságát, hatalmas tudásanyagot és vitát generálva ezzel a témával kapcsolatban. Ebben a cikkben a Logikai művelet számos aspektusát tárjuk fel, elemezzük a különböző területekre gyakorolt ​​hatását, és átfogó képet adunk annak fontosságáról és relevanciájáról.

Logikai műveletek alatt az ítéletkalkulus ítéletein definiált műveleteket értünk, amelyek segítségével az ítéletekből újabb, összetett ítéleteket alkothatunk. Az így képezett összetett ítéletek igazságértéke pedig egyértelműen meghatározható a kiindulási ítéletek igazságértékeiből.

A logikai művelet, mint általános fogalom, számtalan különféle néven fordul elő a szakirodalomban. A szerzők beszélnek pl. logikai függvényekről, igazságfüggvényekről, logikai operátorokról (ezek közé általában a kvantorokat is beleértve), vagy - ritkábban - junktorokról.

A legáltalánosabban használt logikai műveletek a negáció, a konjunkció, a diszjunkció, az implikáció és az ekvivalencia.

A logikai műveleteket két nagy csoportba osztjuk: formális logikára és szimbolikus logikára. A formális logika célja a helyes következtetések levonása. A szimbolikus logika szimbólumokat használ:

  • Igaz = I, i, 1, ↑ (felfelé mutató nyíl), ⊤ (logikai igaz szimbólum), T, t (true); ritkábban I, i (igen), Y, Y (yes)
  • Hamis = H, h, 0, ↓ (lefelé mutató nyíl), ⊥ (logikai hamis szimbólum), F, f (false); ritkábban N, n (nem), N, n (no)


Egyváltozós logikai műveletek

Négy egyváltozós logikai művelet van, hiszen attól függően, hogy a kiinduló állítás igaz vagy hamis, az eredmény is igaz vagy hamis lehet. Tehát a kiinduló állítás igaz és hamis értékéhez is két lehetőség van, ami összesen 2 × 2 = 4 lehetőség.

A I A ¬A H
i i i h h
h i h i h

Az 1. művelet és a 4. művelet értéke mindenütt ugyanaz, vagyis ez a két művelet konstans függvény, ezek valójában nullaváltozós műveletek. Valódi egyváltozós művelet a 2. és a 3. (a 2. a változóhoz saját magát rendeli, a 3. pedig a negáltját).

Negáció

A negáció (tagadás) egyváltozós logikai művelet; egy állításhoz hozzárendel egy másik állítást, melynek igazságértéke az eredeti ellentettje.

Jele: ¬ (olvasd: nem).

A ¬A állítás akkor igaz, amikor az A állítás hamis, és akkor hamis, amikor az A állítás igaz.

Például: a „szeretem a kutyákat” állításhoz a „nem igaz, hogy szeretem a kutyákat” állítást rendeli hozzá. Fontos kiemelni, hogy a „szeretem a kutyákat” negáltja nem a „nem szeretem a kutyákat”, hiszen az utóbbi csak a szeretet mértékét negálja. Holott, ha nem igaz, hogy „szeretem a kutyákat”, akkor lehet, hogy nem szeretem őket, de az is lehet, hogy közömbös vagyok az irányukban.

A nem szócskával a negáció ellenkezőjére változtatja az állítás logikai értékét.

Értéktáblázata:

A ¬A
i h
h i

Kétváltozós logikai műveletek

16 kétváltozós logikai művelet van, ugyanis a kétváltozós logikai műveletek két állításhoz rendelnek hozzá egy harmadikat, a két kiinduló állítás mindegyike kétféle logikai értéket vehet fel, ami összesen 4 lehetőséget jelent:

  • igaz, igaz;
  • igaz, hamis;
  • hamis, igaz;
  • hamis, hamis;

A kiinduló állítás négy lehetősége mindegyikéhez az eredmény kétféle (igaz vagy hamis) lehet, ez összesen 2 × 2 × 2 × 2 = 16 lehetőség.

Kétváltozós logikai műveletek
A B I AB AB B BA A AB AB H ¬(AB) ¬(AB) ¬B ¬(BA) ¬A ¬(AB) ¬(AB)
i i i i i i i i i i h h h h h h h h
h i i i i i h h h h h h h h i i i i
i h i i h h i i h h h h i i h h i i
h h i h i h i h i h h i h i h i h i
  • Az 1. művelet és a 9 művelet értéke mindenütt ugyanaz, vagyis ez a két művelet konstans függvény, ezek valójában nullaváltozós műveletek.
  • A 4., a 6., a 12. és a 14. egyváltozós műveletek.
  • Valódi kétváltozós műveletek a 2., a 3., az 5., a 7., a 8., a 10., a 11., a 13., a 15. és a 16.

Konjunkció

Logikai és, jele ∧. Kétváltozós logikai művelet, az eredménye csak akkor igaz, ha A és B is igaz (különben hamis).

Igazságtáblája:

AB A
i h
B i i h
h h h

Diszjunkció

Logikai vagy, jele ∨. Kétváltozós logikai művelet, az eredménye csak akkor hamis, ha A és B is hamis (különben igaz).

Igazságtáblája:

AB A
i h
B i i i
h i h

Hivatkozások

  • Dienes Zoltán: Building up Mathematics, Hutchinson Educational Ltd, (1960) magyarul: Dienes Zoltán: Építsük fel a matematikát. 3. kiadás, Edge 2000 Kiadó (2015)
  • Szendrei Ágnes: Diszkrét matematika Logika algebra kombinatorika, Polygon, Szeged (1994)