Mai cikkünkben a Konglomerátum (vállalatcsoport) lenyűgöző világába fogunk beleásni, amely téma szakértők és rajongók figyelmét egyaránt felkeltette. A Konglomerátum (vállalatcsoport) megjelenése óta bizonyította hatását a társadalom, a tudomány, a kultúra és a történelem különböző aspektusaira. Az évek során vita, tanulmányozás és kutatás tárgya volt, és befolyása az idők során tovább fejlődött. A Konglomerátum (vállalatcsoport) ebben a mélyreható feltárásában megvizsgáljuk annak eredetét, relevanciáját a mai világban, valamint a témával kapcsolatos különféle szempontokat. Készüljön fel arra, hogy elmerüljön egy olyan utazásban, amely meglepetést, izgalmat és oktatást ígér, miközben együtt fedezzük fel a Konglomerátum (vállalatcsoport) izgalmas univerzumát.
A konglomerátum olyan vállalatcsoport, amely különböző iparágakban működő több vállalkozás kombinációja. A magyar törvényi meghatározás pénzügyi konglomerátumnak nevezi. [1] A konglomerátum jellemzően nagy méretű, országhatárokon átnyúló vállalatcsoport.
Egy konglomerátum egy anyavállalatot és számos leányvállalatot foglal magában. Az anyavállalat minden olyan vállalkozás, amely egy másik vállalkozás működésére ellenőrző befolyást gyakorol. [2] A leányvállalat minden olyan vállalkozás, amelynek működésére egy másik vállalkozás ellenőrző befolyást gyakorol, továbbá e leányvállalat valamennyi leányvállalata [3]
A leányvállalatok egymástól függetlenül fejtik ki gazdasági tevékenységüket.
A konglomerátum előnye az üzleti kockázatok diverzifikációja pl. azáltal, hogy különböző iparágakban, különböző piacokon vesznek részt. [4]
A konglomerátumokat gyakran éri antikapitalista illetve antiglobalista kritika.
Például 1976-ban ezt írta konglomerátumokról a Politikai kisszótár:
„A konglomerátum a monopóliumoknak egy új típusa, amely fúziók vagy bekebelezések útján jön létre, azzal a céllal, hogy megszabaduljanak a konkurensektől vagy a potenciális konkurensektől. Ily módon gigászi méretű pénzügyi és ipari egyesülések jönnek létre, amelyek meghatározzák a jelenkori állammonopolista kapitalizmus arculatát.[5]”