Kolosi Török István

A mai világban a Kolosi Török István olyan téma, amely nagy jelentőségűvé vált, és minden korosztály és kultúrájú ember figyelmét felkeltette. Akár a társadalomra, akár a mindennapi életre gyakorolt ​​hatása miatt, a Kolosi Török István érdekességgé vált azok számára, akik szeretnék jobban megérteni az őket körülvevő világot. Ahogy elmélyülünk ebben a cikkben, feltárjuk a Kolosi Török István különböző aspektusait, és megvitatjuk annak fontosságát a különböző területeken. Történelmi relevanciájától a mai hatásig a Kolosi Török István továbbra is vita és vita tárgya, amely megérdemli figyelmünket és elmélkedésünket.

Kolosi Török István (Kolozs, 1610 – Csíkszentmárton, 1652) unitárius lelkész, tanító, költő, prédikátor.

Életútja

Unitárius szülők gyermeke. Bethlen Ferenc fejedelmi udvarmester házában nevelkedett; majd szülővárosában tanítóskodott Szentmártoni Bodó János unitárius pap mellett. 1631 tavasza és 1636 között torockószentgyörgyi pap volt. Innét Nyárádvölgybe került. 1640-ben a csíkszentmártoni unitárius egyház papja lett és azon év június 21-én a tordai zsinat egyházi közjegyzőjévé választatott. Később a marosi egyházkör esperese lett. 1630-ban kezdett verselni; 1635-ben adta ki másik költeményét, Kolozs város tanácsának, «mint kegyes Patronusinak» ajánlva.

Munkái

Források

További információk

  • Unitárius kislexikon. Bp., Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség, 1999.
  • A Pallas nagy lexikona, az összes ismeretek enciklopédiája. 1-16 k. (17-18. pótk. Szerk. Bokor József). Bp., Pallas-Révai, 1893-1904.
  • Új magyar irodalmi lexikon. Főszerk. Péter László. Bp., Akadémiai Kiadó, 1994.
  • Új magyar életrajzi lexikon. Főszerk. Markó László. Bp., Magyar Könyvklub.