Kisplasztika

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy a Kisplasztika milyen jelentős hatást gyakorolt ​​a modern társadalom különböző aspektusaira. A kulturális területen gyakorolt ​​hatásától a tudományos téren való jelentőségéig a Kisplasztika kitörölhetetlen nyomot hagyott az emberiség történetében. Az évtizedek során a Kisplasztika tanulmányozás és vita tárgya volt, ellentmondó véleményeket ébresztett, és fontos változásokat idézett elő abban, ahogyan a minket körülvevő világot észleljük. Ez a cikk a különböző nézőpontok és releváns események részletes elemzésén keresztül kíván megvilágítani a Kisplasztika jelentőségét és a jelenkori társadalomra gyakorolt ​​​​hatásait.

Ferenczy Béni Fiúk c. kisplasztikája (1947, köztéri bronzszobor, Székesfehérvár, Lakatos utca)

A kisplasztika a szobrászat azon ága, mely kisméretű (az életnagyságnál sokkal kisebb) műveket hoz létre. Anyaga a szobrászat által feldolgozható bármilyen anyag lehet (agyag, fa), de kiváltképpen kisplasztikai anyagok azok, amelyek kisméretű feldolgozásra alkalmasak, például elefántcsont, puszpángfa, porcelán, viasz, különböző fémek. Anyaga és mérete miatt a kisplasztika gyakran az ötvösséggel és az éremművészettel rokon, s méretükből következően művészi élvezetük csak közelről szemlélve lehetséges.

Fontos megjegyezni, hogy a kisplasztika nem a nagy szobor kisebbített mását jelenti. Életnagyságnál kisebb alkotásról van szó, ami sokszor érzékeny és értékes anyagból készül, ezért rendszerint az enteriőr dekorációjának részét képezi.

Mind a kisplasztikának, mind az éremművészetnek egyik kiváló magyarországi képviselője Ferenczy Béni. Számos kisplasztikája és éremművészeti alkotása megtekinthető Szentendrén, a Ferenczy Múzeumban.

Források

Commons:Category:plastic art
A Wikimédia Commons tartalmaz Kisplasztika témájú médiaállományokat.
  • Művészeti lexikon. Szerk. Éber László. 1. köt. Budapest : Győző Andor, 1935. Kisplasztika l. 565. o.

Külső hivatkozások