Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Kevert malátawhisky témáját. A történelem során a Kevert malátawhisky számos kontextusban és helyzetben döntő szerepet játszott. A Kevert malátawhisky eredetétől napjaink relevanciájáig a terület szakértői tanulmányozásának és vitájának tárgya volt. Ebben a cikkben elmerülünk a Kevert malátawhisky lenyűgöző világában, feltárjuk különböző oldalait, és felfedezzük a társadalom különböző aspektusaira gyakorolt hatását. Elmélyülünk a Kevert malátawhisky történeti jelentőségében, jelenkori vonatkozásaiban és jövőbeli perspektíváiban.
A kevert malátawhisky (angolul blended malt whisky) elsősorban a skót whiskygyártásban használt fogalom, amely különböző lepárlókban készült hagyományos, rézüstökben párolt skót malátawhiskyk keverékét jelenti. Ha egy skót malátawhisky nem single malt, akkor csak ez a típus lehet. Korábban pure malt (tiszta maláta-), vatted malt (házasított maláta-) vagy egyszerűen malt (maláta-) whiskyként is címkézték. 2004-ben azonban a Scotch Whisky Associaton úgy döntött, hogy az utóbbi nevek helyett egységesen a blended malt megnevezést kell használni. A keverék nem tartalmazhat gabonawhiskyt, így nem tévesztendő össze az egyszerű kevert whiskyvel.
Az amerikai whiskyk ritkán készülnek tisztán árpamalátából, ilyenkor – akár egy, akár több lepárlóból származnak – általában pure malt whiskey (tiszta malátawhisky) néven kerülnek forgalomba, ilyen például a Roughstock Montana Pure Malt Whiskey. Az amerikai szabályozásban a blended malt whisky merőben eltérő jelentéssel bír: egy olyan kevert whiskyt jelöl, aminek kevesebb, mint negyedrészt kell árpamalátából származnia.[m 1][1]
Skóciában a lepárlóüzemek kereskednek egymással, a legtöbb saját whiskyt nem palackozzák, hanem hordóban adják el más lepárlóknak, cégeknek (keverőüzemeknek) vagy magánszemélyeknek. Ezek azután
Ha viszont rozsmalátából és árpamalátából készült whiskyket kevernek össze, az már nem számít malátawhiskynek, hanem blended whiskynek, azaz kevert whiskynek.