A mai világban a Köztársasági elnök nagyon fontos és sok ember számára érdekes téma. Akár a társadalomra, a kultúrára, a gazdaságra vagy bármely más területre gyakorolt hatása miatt, a Köztársasági elnök felkeltette a szakértők és a rajongók figyelmét. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Köztársasági elnök különböző aspektusait, az eredetétől a jelenlegi fejlődéséig, megvitatva következményeit és lehetséges jövőbeli fejlesztéseit. Nem számít, hogy a téma hallgatója vagy egyszerűen csak kíváncsi, hogy többet megtudjon, ez a cikk teljes és gazdagító betekintést nyújt a Köztársasági elnök-be. Csatlakozzon hozzánk ezen a felfedezés és tudás útján!
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. A felmerült kifogásokat a szócikk vitalapja részletezi (vagy extrém esetben a szócikk szövegében elhelyezett, kikommentelt szövegrészek). Ha nincs indoklás a vitalapon (vagy szerkesztési módban a szövegközben), bátran távolítsd el a sablont! Csak akkor tedd a lap tetejére ezt a sablont, ha az egész cikk megszövegezése hibás. Ha nem, az adott szakaszba tedd, így segítve a lektorok munkáját!
Köztársasági elnöknek nevezik általában a köztársaságiállamformájú országok államfőjét. Jogköre kormányzati rendszerektől függően eltérő lehet, de általában közös elem, hogy egy személyben tölti be az államfői posztot, választás útján kerül hatalomra és korlátozott ideig marad hivatalban.
A köztársasági elnöki funkció kialakulása
Ez a szakasz egyelőre üres vagy erősen hiányos. Segíts te is a kibővítésében!
A köztársasági elnök jogkörének típusai
a köztársasági elnök egyben a végrehajtó hatalom feje (például USA)
a köztársasági elnök osztozik a végrehajtó hatalmon a miniszterelnök vezette kormánnyal (például Franciaország, Oroszország, Románia)
a köztársasági elnök a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalomtól egyaránt független személy, egyfajta semleges szereplője a politikai életnek. Ebben az esetben is különböző mértékű jogosítványokkal rendelkezhet:
A magyar köztársasági elnök fontosabb feladatai és jogai:
A köztársasági elnök látja el kézjegyével a törvényeket, s azok parlamenti elfogadását követő legkésőbb 5. napon ki is hirdeti őket. Összehívja és megnyitja az országgyűlés alakuló ülését, javaslatot tesz a miniszterelnök személyére az országgyűlésnek, valamint a miniszterelnök javaslatára kinevezi a kormány tagjait.
Az országgyűlés által elfogadott törvényt – még az aláírás előtt – a köztársasági elnök véleményezésre megküldheti az Alkotmánybíróságnak, ha annak valamelyik rendelkezését alkotmányellenesnek tartja. Ezt hívjuk előzetes normakontrollnak. A köztársasági elnök az országgyűlés által elfogadott törvényeket aláírás előtt megfontolás végett, észrevételeinek közlésével visszaküldheti az országgyűlésnek.
A köztársasági elnök nevezi ki a bírákat, dönthet a mentelmi joguk felfüggesztéséről. Az országgyűlés szavaz a köztársasági elnök által a Kúria elnökének, legfőbb ügyésznek jelölt személyről. A legfőbb ügyész helyetteseit a köztársasági elnök nevezi ki.
A felsőoktatási intézmények tanácsának javaslatára, a nemzeti erőforrás miniszter előterjesztése alapján kinevezi vagy felmenti az egyetemi tanárokat, rektorokat.
A külügyminiszter előterjesztése alapján nevezi ki vagy menti fel a nagyköveteket és követeket, az illetékes miniszterek (belügy- hadügy- pénzügyminiszter) javaslatára lépteti elő a tábornokokat.
A Magyar Tudományos Akadémia elnökét az akadémikusok közgyűlése választja meg, s a köztársasági elnök erősíti meg hivatalában.
A Magyar Köztársasági Érdemrendet a miniszterelnök, a Magyar Köztársasági Érdemkeresztet az illetékes miniszter előterjesztése alapján adományozza és adja át ünnepélyes keretek között a köztársasági elnök.
A belügy- vagy az igazságügyminiszter előterjesztése alapján dönt állampolgári ügyekben, a legfőbb ügyész előterjesztése alapján a köztársasági elnök adhat egyéni kegyelmet (általános amnesztiát azonban csak a parlament hirdethet), s szintén a belügyminiszter előterjesztésére dönt a városi cím adományozásáról, illetve a községalakításról
Kitűzi az országgyűlési és az önkormányzati választások időpontját.
A köztársasági elnök a fegyveres erők főparancsnoka.
Források
Magyarország Alaptörvénye, különösen a 9. és 10. cikkek
További információk
Csink Lóránt: Az államfő jogállása Európában és Magyarországon; Pólay Elemér Alapítvány, Szeged, 2008 (A Pólay Elemér Alapítvány könyvtára)
Petrétei József: A köztársasági elnöki intézmény a magyar alkotmányjogban, 1989–2014; Kodifikátor Alapítvány, Pécs, 2018