A mai világban a Közérdekű vagyonkezelő alapítvány egyre több ember érdeklődésének témája lett. Akár történelmi jelentősége, akár a társadalomra, akár a kortárs kultúrára gyakorolt hatása miatt, a Közérdekű vagyonkezelő alapítvány felkeltette a szakértők és a rajongók figyelmét. Miközben a Közérdekű vagyonkezelő alapítvány különböző aspektusait vizsgáljuk, a vélemények, nézőpontok és érzelmek sokféleségével találkozunk, amelyek arra késztetnek bennünket, hogy elgondolkodjunk a Közérdekű vagyonkezelő alapítvány fontosságán és jelentésén. Ebben a cikkben elmélyülünk a Közérdekű vagyonkezelő alapítvány lenyűgöző világában, hogy felfedezzük több dimenzióját, és jobban megértsük a valóságunkra gyakorolt hatását.
A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány, közérdekű vagyonkezelő alapítvány vagy rövidítve KEKVA a negyedik Orbán-kormány által létrehozott olyan szervezet, mely az eredetileg állami tulajdonú, nagy értékű és társadalmilag fontos értékeket a kormány határozatai során megszerzi és birtokolja, illetve azokkal rendelkezik.
A KEKVA-kat a vagyonkezelő alapítványokról szóló (2019. XIII.) törvény alapján a 2021. évi IX. törvénnyel hozta létre az Orbán-kormány, nagy társadalmi feszültségek mellett[1] (mely egyik legnagyobb visszhangot okozó eredménye a Színház- és Filmművészeti Egyetem vagyonának és irányításának KEKVA-ba való átadása okozta tüntetéssorozat, illetve az egyetemi hallgatók és oktatók tömeges távozása volt). A létrehozó jogszabály bevezetője szerint a cél az, hogy ezek a közintézmények „a mindenkori kormányzattól” függetlenek legyenek.
A 2021-ig létrejött alapítványok kuratóriumai és felügyelőbizottsági tagsága szinte kizárólag az Orbán-kormányhoz közeli politikusokkal vagy a kormányhoz közel álló személyekkel kerültek feltöltésre, így egy kormányváltás esetén ezek a közintézmények továbbra is az Orbán Viktor vezette csoport irányítása alatt maradnának: számos alapítvány nem teszi lehetővé a tagok mindenkori kormány által történő visszahívását.[2][3]
Az alapítványok a részükre átadott vagyonnal szabadon gazdálkodhatnak, azt el is adhatják; a mindenkori kormány mindössze elővásárlási joggal rendelkezik, vagyis az Orbán-kormány által ingyen átadott vagyonelemeket piaci áron kifizetheti annak érdekében, hogy azok továbbra is közfeladatot szolgáljanak.