A mai világban a Kárpát-csoport nagyon fontos és vita tárgya. A technológia fejlődésével és a globalizációval a Kárpát-csoport társadalmunk kulcsfontosságú elemévé vált, és hatással van a mindennapi élet különböző területeire. A gazdaságtól a politikáig a Kárpát-csoport minden területen vitákat és reflexiókat generált. Ezért elengedhetetlen e jelenség alapos elemzése, következményeinek megértése és megoldások keresése az általa jelentett kihívásokra. Ebben a cikkben a Kárpát-csoport különböző perspektíváit vizsgáljuk meg, annak eredetétől a mai hatásig, azzal a céllal, hogy teljes és gazdagító áttekintést nyújtsunk erről a nagyon releváns témáról.
A Kárpát-csoport egy magyar katonai alakulat volt, melyet Magyarország második világháborúba való belépése után állítottak fel és küldtek ki a keleti frontra.
A Kárpát-csoportot 1941. június 30-án állították fel, a VIII. Hadtestből, a Gyorshadtestből, a VIII. Határvadász dandárból és az 1. hegyidandárból. Parancsnokává vitéz Szombathelyi Ferenc altábornagyot nevezték ki. A csoport feladata volt a Kárpátokon átkelve, a visszavonuló szovjet csapatok üldözése, a Dnyeszter hídjainak birtokba vétele, és a német-román csapatok oldalának fedezése. A Kárpát-csoport június 28-án lépte át a határt, július 7-én pedig átkeltek a Dnyeszteren. Két nappal később a Gyorshadtest kilépett a Kárpát-csoportból a német Déli Hadseregcsoport alárendeltségébe lépve és folytatta a hadműveleteket november 6-ig, amikor is kivonták az arcvonalból. A Kárpát-csoport parancsnoksága megszálló feladatokra rendezkedett be, míg november elején a Magyar Megszálló Erők fel nem váltotta.
Zinner Tibor - Róna Péter: Szálasiék bilincsben, Lapkiadó Vállalat, 1986.