A mai világban a Jámbor Lajos (építész) olyan téma, amely sok ember figyelmét felkeltette. Akár a társadalomra gyakorolt hatásáról, akár a mai relevanciájáról, akár a történelmi eseményekkel való kapcsolatáról van szó, a Jámbor Lajos (építész) olyan dolog, amit nem hagyhatunk figyelmen kívül. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Jámbor Lajos (építész) különböző aspektusait, eredetétől és fejlődésétől az élet különböző területeire gyakorolt hatásáig. Megvizsgáljuk a Jámbor Lajos (építész) időbeli változásait és annak mai hatását is. Ezzel az elemzéssel azt reméljük, hogy átfogó képet adunk a Jámbor Lajos (építész)-ről és annak fontosságáról a modern világban.
Frommer Ignác kereskedő és Winter Fanni (1837–1902)[5] gyermekeként született izraelita családban.[6] A budapesti műegyetemen tanult, majd egy ideig Hauszmann Alajos irodájában dolgozott. Később a városligeti történelmi épületcsoportoknak volt művezetője Alpár Ignác oldalán, ezt követően nyert alkalmazást Lechner Ödön tervezőirodájában. 1897-ben nyitotta meg építészei irodáját Bálint Zoltánnal közösen. Számos művet készített vele együtt, ilyen pl. a párizsi világkiállítás magyar pavilonja, a debreceni megyeháza, az esztergomi Takarékpénztári Bérpalota, valamint az egykori Legfőbb Állami Számvevőszék (ma Külügyminisztérium).
1901-ben felvételt nyert a Demokratia szabadkőműves páholyba[7], ahova társát, Bálint Zoltánt követte. Mintegy szabadkőműves mestermunkájukként tervezték meg a nagyváradi László király páholy páholyházát 1901-ben[8].
Lechner Ödön vezetése alatt 1902 tavaszán létrejött a Magyar Építőművészek Szövetsége, melynek Jámbor Lajos is egyik alapító tagja volt. Művészetében Lechner Ödön építészeti formavilágát vitte tovább.
Alkotásaik
Ismert épületeik
1898–1899. Budapest, Bajza utca 44., Baruch Sámuel háza
1925–1926. Budapest, Üllői út 122–124. – Somfa köz – Zágrábi utca 5. – Zágrábi köz, székesfővárosi kislakásos bérházak
1928. Budapest, Hermann Ottó út 40. – Gábor Áron utca 19., dr. Koós Zoltán és neje családi háza/nyaralójának átépítése és toldalékai (eredeti: Kallina Géza, 1924)
Dr. Ferkai András: Pest építészete a két világháború között (szerk. Ferkai András), Modern Építészetért Építészettörténeti és Műemlékvédelmi Kht., Budapest, 2001
Merényi György és Bolla Zoltán városi és tervtári kutatásai
További információk
Merényi György–Tószegi Zsuzsanna: Bálint Zoltán és Jámbor Lajos; Holnap, Bp., 2022 (Az építészet mesterei)