Indokínai-félsziget

Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Indokínai-félsziget témáját, elemezve a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt ​​hatását. Eredetétől és fejlődésétől napjaink relevanciájáig, a társadalomra, a gazdaságra és a kultúrára gyakorolt ​​hatásain keresztül. Annak érdekében, hogy átfogó és részletes képet adjunk, kitérünk különféle szempontjaikra és szempontjaikra, valamint szakértői véleményekre és releváns tanulmányokra. Ezzel az átfogó elemzéssel arra törekszünk, hogy teljes megértést biztosítsunk a Indokínai-félsziget-ről és annak kortárs világunkra gyakorolt ​​hatásáról.

Indokínai-félsziget
Az Indokínai-félsziget domborzati térképe
Az Indokínai-félsziget domborzati térképe
ElhelyezkedésDélkelet-Ázsia
Besorolásnagytáj
Földrajzi adatok
Terület2.070.000 km²
Legmagasabb pontHkakabo Razi 5881 m
FolyóvizekIrrawaddy, Mekong, Vörös-folyó
ÁllóvizekTonlé Sap
IdőzónaGMT
Elhelyezkedése
Indokínai-félsziget (Ázsia)
Indokínai-félsziget
Indokínai-félsziget
Pozíció Ázsia térképén
é. sz. 14° 13′ 12″, k. h. 101° 51′ 36″14.220000°N 101.860000°EKoordináták: é. sz. 14° 13′ 12″, k. h. 101° 51′ 36″14.220000°N 101.860000°E

Az Indokínai- (vagy Hátsó-indiai)-félsziget Ázsia három nagy déli félszigete közül a legkeletebbi. Területe megegyezik Indokína történelmi-kulturális régióval. A Maláj-szigetvilággal együtt alkotja Délkelet-Ázsiát. Területén hat ország: Mianmar, Thaiföld, Laosz, Kambodzsa, Vietnám és Malajzia (csak a nyugati része) osztozik.

Elhelyezkedése

Az Indokínai-félsziget Délkelet-Ázsiában, Indiától keletre, Kínától délre fekszik. Területe Délkelet-Ázsia területének kb. fele, 2 millió km2.[1] Nyugati határát a Mianmar nyugati részén fekvő észak-déli futású, Eurázsiai-hegységrendszerhez tartozó vonulatok (pl. Patkai-hegység) jelölik ki. Északi határát természetföldrajzi tényezők alapján igen nehéz meghúzni, így azt inkább a politikai helyzethez (Kína déli határa) igazították. Keletről a Csendes-óceán peremtengerével, a Dél-kínai-tengerrel és annak két öblével (Vietnámi-öböl, Thai-öböl) határos, míg délről a szűk Malakka-szoros választja el Szumátrától. A félszigetet délnyugaton az Indiai-óceánhoz tartozó Bengál-öböl zárja le.

Az Indokínai-félsziget partvonala a partokkal párhuzamosan futó hegységek miatt többnyire konkordáns. Ezt csak a folyók (pl. Mekong) deltatorkolatai vagy a part menti szigetek teszik tagoltabbá. Elkeskenyedő déli félszigete a Maláj-félsziget. Nagyobb öblei: északon a Vietnámi-, délen a Thai- (Sziámi-), nyugaton a Martabani-öböl.

Tájai

Kialakulása

A félsziget szerkezete és felépítése összetett. Nincs egységes ősföldje, az egyes ősföld-darabkák a Gondwana őskontinens részeiből és más mikrokontinensek egységeiből forrtak össze.[2] Ennek fő tömege a Szunda-masszívum, melynek egy kisebb része, a Kambodzsai-pajzs fekszik az Indokínai-félsziget aljzatában, míg nagy része a Dél-kínai-tenger és Borneó alatt található. Kisebb ősföld-darabok a Shan-fennsíkon és a Maláj-félszigeten is előfordulnak.[2]

Az óidő szilur időszakának emlékei a Kaledóniai-hegységképződés korszakából csak helyenként, az Észak-burmai-hegyvidék és a Vietnámi-hegység területén bukkannak a felszínre. A devonban tenger öntötte el a területet, melyben üledékes kőzetek (főleg mészkő) rakódtak le. Ezek a Shan-fennsík korábbi, kristályos kőzeteire is rátelepültek.

A Tam Dao-hegylánc a Vietnámi-hegységben

A Variszkuszi-hegységképződés során, a karbon időszakban alakult ki a Vietnámi-hegység nagy része, mely kőzetei közé a törésvonalak mentén jelentős mennyiségű magma is benyomult. Északi részén az óidő végéig folyamatosan képződött ez a kőzet, mely nagy vastagságban karsztosodott a későbbi időszakokban (pl. Hạ Long-öböl szigettengeres karsztja).[2] A Központi-hegyvidéket szintén óidei mészkövek és homokkövek alkotják.

A mezozoikumban megindult Pangea feldarabolódása. Az Indokínai-félsziget részei ismét Gondwanához tartoztak, ám arról rövid időn belül leválva kisebb mikrokontiensekként gyorsan nekiütköztek az Eurázsiai-lemeznek. Az ütközés során a triász végén és a jurában lezajlott az indoszínai-hegységképződés.[2] Ez alakította ki a félsziget közepén lévő hegyvonulatokat. A hegységképződésút ismét magmabenyomulás (főleg gránit, benne arany-, réz- és ónérctelepek keletkezése) kísérte, elsősorban a Központi-hegyvidék területén. A hegységképződés a jura végén és a krétában a Maláj-félsziget kialakulásához vezetett.

A Loi Sam Sip-hegység Észak-Mianmarban

A mezozoikum végén a Himalája létrejöttéhez kapcsolódóan elkezdett kiemelkedni a Nyugat-burmai-hegyvidék. Itt az északkelet felé nyomuló Indiai-Ausztráliai-kőzetlemez alábukva belepréselődött az Eurázsiai-lemezbe, mely szegélyét két aktív törésvonal jelzi. A külső ív az Arakán-hegységgel indul, majd az Indokínai-félszigeten kívüli szigeteken folytatódik (Andamán- és Nikobár-szigetek), majd Sumba és Flores szigetei). A belső ív első tagja a Pegu-hegység, majd szintén a Maláj-szigetvilágban (Nagy- és Kis-Szunda-szigetek) folytatódik. E két hegységi öv keletkezésével egyidőben a lemezütközések a félsziget korábbi, ó- és középidőben keletkezett hegységeit is újra kiemelték, megfiatalították. A Vietnámi-hegység déli részén még bazaltvulkánosság is zajlott.[3]

Csak a legutóbbi időben, a negyedidőszakban alakultak ki az Indokínai-félsziget partvonalai, ugyanis a jégkorszakokok alatt az alacsonyabb tengerszint miatt a félsziget és a Maláj-szigetvilág számos szigetével összekapcsolódott. Csak az utolsó jégkorszak utáni tengerszint-emelkedés és ennek következtében a Szunda-tenger létrejötte választotta le ezeket a félszigetről.[3]

Éghajlata

Az Indokínai-félsziget – kisebb északi területét kivéve – a trópusi övezetben fekszik. Alapvetően a monszun szélrendszer alakítja éghajlatát, ám a földrajzi szélességtől, a tengerszint feletti magasságtól vagy a lejtőkitettségtől függően számos tényező módosítja annak hatását.[3] A trópusi monszunnak köszönhetően a tél általában enyhe és száraz. Ez alól két okból is van azonban kivétel. A félsziget északi részét télen a kontinens belsejében lévő nagy anticiklon hatásai jelentősen legyengülve érik el, de arra még képesek, hogy komoly lehűlést okozzanak, bár a januári középhőmérséklet még is itt eléri a 17°C-ot.[4] Amire azonban elérik a Vietnámi-hegység keleti lejtőit vagy a Maláj-félsziget keleti peremét, a tenger feletti átkeléstől nedvességtartalmuk magasabb, így ezeken a helyeken a téli monszun is okoz csapadékot. A nyár a félsziget belsejében a legforróbb: a júliusi középhőmérséklet elérheti a 30 °C-ot, ami 40-45°C-os napi csúcsértékekkel jár együtt.[4]

Árvíz a kombodzsai Kampotban

Az évi csapadék mennyisége általában 1000-2000 mm között van. A legtöbb esőt a hegyvidékek szél felőli oldalai kapják, a Nyugat-burmai-hegyvidéken és a Tenasserim-hegységben akár 4000-5000 mm is eshet egy évben.[4] A keleti partoknál sem ritka a 3000 mm-t eléri csapadékösszeg. A legszárazabb terület a hegyek által közrezárt Irrawaddy-medence, ahol az évi csapadékátlag 800 mm alatt van. A Központi-hegyvidék szélárnyékában fekvő Tak városkában mértek már 545 mm-t is egy évben.[5] A félsziget nyugati partjai mentén a trópusi ciklonok, a keletin a szél megfordulásával járó őszi időszakban kialakuló tájfunok okozhatnak heves, pusztító esőzéseket. A Maláj-félsziget tartja egész Délkelet-Ázsia napi csapadékmaximumát: mértek itt már 625 mm-t is 24 óra alatt.[5] A legcsapadékosabb keleti hegyvidékek éghajlata egyenlítői, mely egész évben csapadékos. A félsziget legnagyobb részén trópusi monszun éghajlat található, ahol a nyár nagyon csapadékos, a tél viszont száraz.

Vízrajza

A sok csapadék miatt az Indokínai-félsziget vízhálózata sűrű, lefolyástalan területei alig vannak. Nagyobb, keleti része a Csendes-óceán, kisebb, nyugati területei az Indiai-óceán vízgyűjtőjéhez tartoznak. A folyók futásának irányát a félsziget dél felé elkeskenyedő alakja és a parttal párhuzamos hegységek határozzák meg. Nagyobb folyói Tibet keleti területén erednek, felső szakaszuk fokozatosan hátravágódik, így csökkentve a Tibeti-fennsík kiterjedését. Völgyeik és különösen kiszélesedő alföldjeik a rizstermesztéshez ideális feltételeket biztosítanak ("Ázsia rizskamrái"), így hatalmas a népsűrűségük.

A Mekong deltája

A táj leghosszabb és legbővizűbb folyója a Mekong. Teljes hosszának kb. kétharmada esik a félszigetre, de vízgyűjtőjének nagyobb része található itt. Laosz hegyeit nagy esésű, zuhatagos szakaszokkal szeli át, majd kisebb medencéken folyik keresztül. A Khorat-fennsík megkerülése miatt egy hatalmas kanyart tesz kelet felé, majd annak délkeleti peremén két látványos vízesést alkot. Ezután a Kambodzsai-alföldön folyik, ahol lelassul, ágakra bomlik. Miután felvette a Tonlé Sap-tó vizét, két főágra és több kisebb ágra szakad, melyeken kis esése (1 cm/km) miatt a dagály felhatol. Nagy mennyiségű hordalékot szállít és rak itt le, ezzel a partvonal előrenyomul: a szárazföld évente kb. 80 méternyit terjeszkedik a tenger rovására. Vízállása a monszun csapadékeloszlását követve erősen ingadozó: árvizei északon augusztusban, délebbre szeptemberben jellemzőek. Legkisebb vízállása a száraz évszak végén, februárban vagy márciusban alakul ki.

A Vörös-folyó (Song Hong) hossza 1183 km, a Dél-kínai-tengerbe ömlik. Ma a Jünnani-fennsíkon ered, mert felső szakaszát szerkezeti mozgások és folyólefejezések miatt elhódította a Jangce. A sok hordalék miatt torkolata évente 100 métert nyomul előre. Szintén nagyon kicsi az esése, nyár végi, monszun miatt bekövetkező árvizei nagyon gyorsan jelennek meg és nagy vízszint-emelkedéssel (pl. Hanoinál 12 m!) járnak. Bal oldali mellékfolyója a Világos-folyó (Song Chay), jobb oldali a Fekete-folyó (Song Da).

A Thai-öbölbe torkollik a Chao Praya ("Vizek Anyja") folyó. Régi európai neve: Menam. Hossza 1200 km, négy ágból ered Thaiföld északi területén. Az általa felöltött alföldön szétágazik, nyugati ága nagyobb, de a keleti ága Bangkok közelében halad el, így gazdasági szerepe fontosabb. Alsó szakaszán hatalmas deltát hozott létre, és szintén hordalékokkal tölti fel a tengert. Kis esése miatt a dagály a tengertől 95 km-re is megfigyelhető rajta.

Az Irrawaddy Bhamo és Khata között

Az Irrawaddy az Észak-burmai-hegyvidéken ered, de mellékfolyói a Kelet-tibeti-hegyvidékről is szállítanak bele vizet. Korábban egyenesen dél felé tartott, ám a harmadidőszakban Mandalay környékén vulkáni működés által felszínre hozott tömb miatt nyugat felé fordult. Egykori medrében ma itt a Sittang folyik. Az Irrawaddy később újra délre kanyarodik, majd hatalmas deltát építve éri el a Martabani-öblöt.

A Salween a Tibeti-fennsíkon ered. Mély, szakadékos völgyben halad át Shan-fennsíkon, ahonnan sok kisebb mellékfolyója vizét gyűjti be. Keskeny feltöltött síkságot felépítve ömlik a Martabani-öbölbe.[6]

Falu a Tonlé Sap mentén

A félsziget legnagyobb tava a Tonlé Sap ("Nagy tó") A Kambodzsai-alföldön található. Területe 3000 km2, ám a nyári áradásokkor a tavat a Mekonggal összekötő folyócska vize visszafelé folyik, így a tó területe akár 15.000 km2 is lehet.[7]

Növényzete

Bambuszerdő a thaiföldi Nam Nao Nemzeti Parkban

Az Indokínai-félsziget belső területein szavanna növényzet jellemző, melynek egy különleges, a Kambodzsai-alföldön jellemző típusa a veal. Ezt a száraz évszakba magas növésű fűfélék és alacsony bambuszok uralják, az esős évszakban viszont a hatalmas áradások miatt csak a Hydrocarpus-félék koronái állnak ki a vízből.

Azokon a szavannákon, ahol a csapadék kevesebb, a száraz évszak hossza pedig eléri az 5-6 hónapot, lombhullató erdők alakultak ki. Dipterocarpus ligeterdők, cikászok és pálmafélék találhatóak ezekben, kevesebb a fán lakó növény. A Khorat-fennsíkon a száraz évszakban gyakran pusztítanak erdőtüzek. A csapadékosabb szavannákon (1500 mm-nél több évi csapadékmennyiség) nedves monszunerdők alakultak ki. Itt a száraz évszak csak 4-5 hónapig tart, így egyre több az örökzöld faj. Laosz és Észak-Vietnam erdeiben már kettős lombkoronaszint alakult ki, a fajok közül a Leguminosae- és a Verbenaceae-félék és a tikfa, a magasabb területeken a bambuszok az uralkodók.[8]

Esőerdő a Maláj-félszigeten

A legcsapadékosabb területeken, ahol az évi csapadékmennyiség meghaladja a 2000 mm-t, trópusi esőerdők jellemzőek. Ez a terület az Indokínai-félszigeten jóval túlnyúlik a máshol megszokott 10. szélességi körnél. Száraz évszak itt már nincs, az erdők sűrűek és fajokban gazdagok, a lombkoronaszint hármas tagolású. Jellemzői a kámfor- és fahéjfák, valamint a Dipterocarpacaea-fajok.

A Maláj-félsziget vizenyős partszakaszain trópusi mocsárvilág alakult ki. A kevert mocsárerdő fajokban nagyon gazdag. Fái az év nagy részében vízben állnak. A valamivel magasabb vagy kevésbé vizenyős területeken a fajokban szegényesebb padang erdő jellemző.[9] A nagyobb folyók deltáiban találhatjuk a Föld legnagyobb tengerparti mangroveerdőit.

A félsziget 800-1000 méternél magasabb hegyvidékein a hegyi babérerdő az uralkodó növénytársulás. Itt a babér mellett bükkök, mangólia, diófélék és tűlevelű fák is jellemzőek. Még magasabban – 1700 méter körül – kezdődnek a hegyvidéki esőerdők. Ezeket bükkök, majd Podocarpus-fajok, páfrányfák, hangafélék és fenyők alkotják. Sok a lián és más fán lakó növény, de a fák magassága itt már csak 10-20 méter. A magashegységekben köderdők alakultak ki, melyekben kisebb pálmák és páfrányok, 2500 méter fölött tőzegmohák, valamint orchideák és rododendronok találhatóak.

Az Indokínai-félsziget természetes növényzetére a legnagyobb veszélyt a népességnövekedés jelenti. Az erdők területe fokozatosan csökken, az erdőtüzek pedig komoly problémákat eredményezhetnek. Például az 1997-es tüzek fojtogató füstje a hajózásban és a légi közlekedésben is fennakadásokat okozott.[10]

Talajai

Az esőerdők talajaiban, a latoszolban a kilúgozás miatt csak kevés tápanyag tud felhalmozódni, agyagásványokban is szegények. Alig képződik humusz, a szerves anyagok ásványosodnak, így csak a savanyú nyershumusz keletkezik. Helyi hatások miatt glej-, láp- és mocsári talajok is előfordulnak. A nedves szavannák talaja a vas-oxidok miatt rozsdavörös. Helyenként sárga latoszolok és vertiszolok is felbukkannak. Emberi tevékenység alakította ki a rizstalajokat: ezeket a tartós vízborítás miatt oxigénhiány és redukciós viszonyok jellemzik, minőségük gyorsan romlik.[7]

Állatvilága

Binturong a szingapúri állatkertben

A félsziget az Arktogaea faunabirodalomhoz tartozik, állatvilága gazdag. Az emlősök közül megtalálható a párduc és a tigris, vadon is előfordul az ázsiai elefánt, az orrszarvú és a tapír állománya viszont jelentősen megritkult. A háziasított szarvasmarha egyik vad őse, a bateng Mianmar erdeiben ma is előfordul. A zergéhez és szarvasmarhához is hasonlító takin az Észak-burmai-hegyvidék meredek, sziklás lejtőin él. A hegyi esőerdőkben a gibbon, a lajhármaki és a binturong nevű cibetmacska-faj is megtalálható. Az esőerdők lombkorona-szintjének nagyon változatos a majom- és madárvilága.[10]

Jegyzetek

  1. Ázsia regionális földrajza 245. o.
  2. a b c d Ázsia regionális földrajza 246. o.
  3. a b c Ázsia regionális földrajza 249. o.
  4. a b c Ázsia regionális földrajza 250. o.
  5. a b Ázsia regionális földrajza 251. o.
  6. Ázsia regionális földrajza 256. o.
  7. a b Ázsia regionális földrajza 255. o.
  8. Ázsia regionális földrajza 252. o.
  9. Ázsia regionális földrajza 253. o.
  10. a b Ázsia regionális földrajza 254. o.

Források

  • Horváth Gergely–Probáld Ferenc–Szabó Pál (szerk.): Ázsia regionális földrajza, ELTE Eötvös Kiadó, 2008, ISBN 9789632840215