Ez a cikk a II. Lipót magyar király témával foglalkozik, amely nagy érdeklődést váltott ki a mai társadalomban. A II. Lipót magyar király hatása tagadhatatlan, és hatásai kiterjednek olyan különböző területekre, mint a politika, a gazdaság, a kultúra és az emberek mindennapi élete. Kulcsfontosságú, hogy alaposan megértsük ezt a jelenséget, hogy elemezhessük jelenlegi valóságunkra gyakorolt hatását, és előre jelezhessük a lehetséges jövőbeli forgatókönyveket. Ezen a vonalon a II. Lipót magyar király-hez kapcsolódó különböző szempontokat vizsgáljuk meg, az eredetétől az időbeli fejlődésig, valamint a társadalom számára jelentett következményeiig és kihívásaiig.
II. Lipót (Bécs, Ausztria, Német-római Birodalom, 1747. május 5. – Bécs, Ausztria, Német-római Birodalom, 1792. március 1.), a Szent Római Birodalom császára, Ausztria uralkodó főhercege, Magyarország és Csehország királya 1790 és 1792 között, valamint ezt megelőzően Toszkána nagyhercege közel huszonöt esztendőn keresztül 1765 és 1790 között.
Lipót volt Mária Terézia uralkodónő és I. Ferenc német-római császár harmadik fia. Testvérei között volt a későbbi II. József császár, valamint Mária Karolina nápolyi és Marie Antoinette francia királyné is. Lipót 1761-ben, fivére, Károly József főherceg halálát követően vált a Toszkánai Nagyhercegség örökösévé, egyúttal fivére jegyesének, a spanyol király leányának, Mária Ludovikának kezét is megkapta. Házasságukra 1765-ben került sor, majd a párnak az évek alatt – szüleihez hasonlóan – összesen tizenhat gyermeke született. Az ő utódaiktól származik a Habsburg–Lotaringiai-ház későbbi fő és további három mellékága: a toszkánai, a tescheni és a magyarországi nádori ág.
Firenzei regnálása alatt a felvilágosult abszolutizmus mintaállamává tette Toszkánát. A korban rendhagyó módon ellenezte és elsőként törölte el a halálbüntetést és a kínvallatást egyaránt. Fivére, a császár 1790-ben utód nélkül való elhunytát követően lett a Szent Római Birodalom császára. A Habsburg Birodalomban és Magyarországon hamar hozzálátott a jozefinizmus elemeinek visszavonásához a belső béke megteremtése érdekében. Tartva a francia forradalom eszméinek térnyerésétől, kiterjesztette a Toszkánában sikeresen alkalmazott titkosrendőrséget birodalomszerte. II. Frigyes Vilmos porosz királlyal előbb aláírták a pillnitzi nyilatkozatot (1791. augusztus 21.), majd megkötötték az franciákkal szembeni első koalíciót (1792). A háború kitörését (1792. április 20.) azonban már nem élhette meg, mivel 1792. március 1-én betegség következtében váratlanul elhunyt. Lipót jelmondata latinul: Opes regum corda subditorum, ami magyarul annyit tesz: „A királyok kincsei az alattvalók szívei”.
A schönbrunni kastélyban született. Apja Lotaringiai Ferenc István német–római császár, anyja Mária Terézia magyar királynő. Apja halála után, 1765-től I. Lipót néven a Toszkánai Nagyhercegség uralkodójaként a felvilágosult abszolutizmus szellemében több reformot vezetett be.
Bátyja, II. József halála után, 1790-ben mint a Habsburg-dinasztia legidősebb férfi tagja, a Habsburg Birodalom trónját örökölte. 1790. szeptember 30-án Frankfurt am Mainban német-római császárrá, november 15-én Pozsonyban magyar királlyá, 1791. szeptember 6-án pedig Prágában cseh királlyá koronázták.
Amikor trónra lépett, Dél-Németalföld nyílt harcban állt a Birodalommal,[1] a Magyar Királyság pedig az elszakadás szélén volt. Az elődje felvilágosult abszolutista reformjaival és beolvasztó politikájával kiváltott nemesi ellenállást mérsékelt engedményekkel és ügyes politikával leszerelte. A magyar nemesi mozgalmat egyrészt a rendi alkotmány helyreállításával,[2] másrészt azzal, hogy a Porosz Királysággal megegyezve (reichenbachi egyezmény, 1790) a külső támogatástól elvágta, visszavonulásra kényszerítette. Magyar királlyá koronázásakor fiát, Sándor Lipót főherceget a rendek nádorrá választották. Sikerült leszerelnie a belgák ellenállását is, az 1788-ban bátyja, II. József által elkezdett török háborúnak pedig a korábbi állapotokat rögzítő szisztovói békekötéssel (1791. augusztus 4.) vetett véget.
A francia forradalomtól megrettent nemesség mindjobban közeledett Lipóthoz, aki az 1791. augusztusban II. Frigyes Vilmos porosz királlyal közösen kiadott pillnitzi nyilatkozatban nyíltan szembefordult a forradalmi Franciaországgal, az intervenciós háború kirobbanását azonban már nem érte meg: 1792. március 1-jén Bécsben, hasnyálmirigy-gyulladás következtében váratlanul meghalt.
Lipót toszkánai nagyherceg 1765. augusztus 5-én Innsbruckban feleségül vette a Bourbon-házból való Mária Ludovika spanyol infánsnőt (María Luísa de España, 1745–1792), III. Károly spanyol király és Mária Amália szász hercegnő, spanyol királyné leányát. A házasságból tizenhat gyermek született:
A nagyhercegség élén eltöltött 25 éve (1765–1790) alatt az elmaradott államot az élet szinte minden területére kiterjedő, megfontolt reformpolitikájával az európai felvilágosodás mintaországává alakította át.
Néhány az újításai közül: az adóbérlés megszüntetésével állami kézbe vette az adó- és egyéb jövedelmek beszedését; a paraszti földtulajdonlásban bevezette az örökbérleti rendszert; állami felügyelet alá helyezte a börtönöket; a céhek megszüntetésével szabaddá tette az iparűzést; átszervezte és korszerűsítette a közigazgatást; törvénnyel szabályozta a közegészségügyet; megreformálta a rendőrséget. Egyházi reformja még bátyjáét, II. Józsefét is túlszárnyalta: a pápával szemben a püspökökre támaszkodva szerzett érvényt fejedelmi jogainak.
Uralkodása alatt 49 törvénycikket fogadtak el, többek között:
„római felséges császár, Német-, Magyar-, Cseh-, Dalmát-, Horvát-, Szlavonországok, Galiczia, Lodoméria, Ráma, Szerb-, Kun- és Bolgárország apostoli királya, Ausztria főherczege; Burgundia, Lotaringia, Styria, Karinthia és Karniolia herczege; Etruria nagyherczege; Erdély nagyfejedelme; Morvaország őrgrófja, Brabánt, Limburg, Luxemburg, és Geldern, Württemberg, Felső- és Alsó-Szilézia, Majland, Mantua, Parma, Piacenza, Guastalla, Auschwitz és Zatoria, Calabria, Bari, Ferrete és Teschen herczege; Svévia és Charleville fejedelme; Habsburg, Flandria, Tyrol, Hannonia, Kyburg, Görcz, Gradiska grófja; a római szent birodalom, Burgau, Felső-és Alsó-Luzica, Pont-a-Mousson és Nomenum őrgrófja, Namur, Valdemons és Albimons tartomány, Zütphen, Sarverda, Salma és Falkenstein grófja, a vend őrgrófság és Mecheln ura”
Habsburg–Lotaringiai-ház Született: 1747. május 5. Elhunyt: 1792. március 1. | ||
Előző II. József |
Német-római császár, Ausztria főhercege, Német, magyar és cseh király 1790. szeptember 30. – 1792. március 1. |
Következő II. Ferenc |
Előző II. (Lotaringiai) Ferenc |
Toscana nagyhercege 1765. augusztus 18. – 1790. július 22. |
Következő III. Ferdinánd |