Haubrich József

A mai világban a Haubrich József olyan téma, amely sok ember figyelmét és érdeklődését felkeltette. Akár történelmi jelentőségének, akár a jelenlegi társadalomra gyakorolt ​​hatásának, akár a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt ​​hatásának köszönhetően, a Haubrich József a szakértők és a nagyközönség állandó beszélgetési pontja lett. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Haubrich József-hez kapcsolódó különböző szempontokat, elemezve annak fontosságát, következményeit és időbeli alakulását. A Haubrich József eredetétől a végső eredményig olyan nagy érdeklődésre számot tartó témát képvisel, amely megérdemli, hogy különböző szemszögekből vizsgáljuk meg.

Haubrich József
Magyarország honvédelmi minisztere
Hivatali idő
1919. augusztus 1. – augusztus 6.
ElődSzántó Béla
UtódSchnetzer Ferenc

Született1883. november 9.[1]
Detta
Elhunyt1938. június 8. (54 évesen)[2]
Szovjetunió
PártMagyarországi Szociáldemokrata Párt

Foglalkozáspolitikus
A Wikimédia Commons tartalmaz Haubrich József témájú médiaállományokat.

Haubrich József (Detta, 1883. november 9.Moszkva, kommunarkai kivégzőhely, 1938. június 8.[3]) szociáldemokrata politikus, a Magyarországi Tanácsköztársaság idején kereskedelmi, később hadügyi népbiztos, a Peidl-kormányban hadügyminiszter.

Élete

1902-ben kapcsolódott be a szocialista mozgalomba. 1906-ban belépett a Magyarországi Szociáldemokrata Pártba. A budapesti Munkásbiztosító Pénztár tisztviselője, az első világháború végén a Magyarországi Szociáldemokrata Párt vezetőségének tagja volt. A Magyarországi Tanácsköztársaság idején kereskedelmi, majd hadügyi népbiztos, Budapest katonai parancsnoka. Minden bizonnyal tudomása volt a proletárdiktatúra ellen készülő június 24-i puccskísérletről, amellyel szemben csak akkor lépett fel, amikor már nyilvánvalóvá vált annak kudarca. Mint a Peidl-kormány hadügyminisztere (1919. augusztus 1. – augusztus 6.) lefegyverezte a Vörös Őrséget. Ennek ellenére 1920 decemberében az ún. népbiztosperben halálra ítélték. A szovjet–magyar fogolycsere-akció keretében a Szovjetunióba került, ahol vasgyári munkásként élte le élete hátralevő részét. 1938. február 27-én kémkedés vádjával letartóztatták, 1938. május 8-án halálraítélték, s június 8-án végrehajtották az ítéletet. 1956. október 17-én rehabilitálták.[3]

Jegyzetek

Források

További információk


Elődje:
Böhm Vilmos
Utódja:
Böhm Vilmos
Elődje:
Böhm Vilmos
Utódja:
A Tanácsköztársaság leverésétől már csak
Horthy Miklós