Ma szeretnénk elmélyülni a Hanzelka és Zikmund lenyűgöző világában. Akár történelemről, tudományról, technológiáról, művészetről vagy bármely más területről beszélünk, a Hanzelka és Zikmund alapvető szerepet játszik abban, hogy megértsük a minket körülvevő világot. A Hanzelka és Zikmund eredetétől jelenlegi fejlődéséig tanulmányozás és vita tárgya volt, nagy érdeklődést váltva ki, és nagy hatást váltott ki a társadalom különböző aspektusaiban. Ebben a cikkben a Hanzelka és Zikmund-hez kapcsolódó különböző szempontokat és perspektívákat vizsgáljuk meg azzal a céllal, hogy átfogó és átfogó képet nyújtsunk erről a releváns és érdekes témáról.
Az 1950-es évek általában teljesen reklámellenes szocialista kommunikációjának abszolút médiasztárja volt két cseh férfi, Jiří Hanzelka (1920−2003) és Miroslav Zikmund (1919−2021). A Tatra autógyár megbízásából és kocsijával beutazták az egész világot. Éveken keresztül tele volt velük a (kelet-európai) sajtó, útjukról, útjaikról könyvek, mozgó- és diafilmek jelentek meg. A szocialista ipar frontemberei voltak.
A két cseh újságíró 1947–1950 között egy Tatra 87 típusú személykocsival beutazta Afrikát, Közép- és Dél-Amerikát. A kocsit a gyártól szerezték, meggyőzve a vezetőséget arról, hogy utazásuk a gyárnak, és egyáltalán a csehszlovák ipar számára rendkívül hasznos lesz. Az utazás során százával írtak és küldtek haza riportokat. Az utazásokat összefoglalták néhány könyvben is, ezrével készítettek fényképeket, és néhány dokumentumfilmet.
A két újságíró útjaik során sok társadalmi és politikai személyiséggel találkozott. Felkerestek szinte ismeretlen vidékeket, olykor első külföldiként. Afrikáról szóló könyvükben magukat nevezik meg első külföldiként, akik autóval eljutottak Wadi Halfából a Núbiai-sivatagon át Kartúmba. Valójában ugyanezt az utat Almásy László és Esterházy Antal már 1926-ban megtette egy Steyr túraautóval (forrás: Almásy László: Autóval Szudánba).
Könyveiket jó néhány nyelven kiadták.
Első autójukat Hanzelka 1959-ben a Prágai Nemzeti Műszaki Múzeumnak ajándékozta, ahol ma is megtekinthető.[1]
1959–1964 között egy Tatra 805-össel újabb utazást tettek, ezúttal a Közel-Kelet országaiban, Ázsiában és a Szovjetunióban.
Csehszlovákia 1968-as katonai megszállása után Zikmundot kizárták a Csehszlovák Írószövetségből, nem publikálhatott és munka nélkül maradt. Hanzelka, aki a prágai tavasz idején a reformkommunistákkal szimpatizált, ugyanígy járt. A szocialista tábor széthullását követően könyveik újra megjelentek.
A párosról egy égitestet is elneveztek: 10173 Hanzelkazikmund