Ebben a cikkben teljes mértékben felfedezzük a Gauss-törvény lenyűgöző világát. Történelmi eredetétől a mai hatásig ez a feltárás elvezet bennünket ahhoz, hogy megértsük a Gauss-törvény fontosságát életünkben. A következő oldalakon a Gauss-törvény sokféle oldalát és dimenzióját, valamint a társadalom különböző aspektusaira gyakorolt hatását fedezhetjük fel. Interjúk, elemzések és adatok segítségével megvizsgáljuk, hogyan alakította a Gauss-törvény felfogásunkat és viselkedésünket, és hogyan marad továbbra is releváns a mai világban. Kétségtelenül egy leleplező utazásra indulunk, amely segít jobban megérteni a Gauss-törvény hatását jelenlegi valóságunkra.
A Gauss-törvény lényegében az elektrosztatika törvényeinek integrális alakú megfogalmazása, mely az E(x) elektromos térerősség és az elektromos töltéssűrűség között teremt kapcsolatot.
Tekintsünk egy zárt felület belsejében lévő q ponttöltést! Legyen r a töltés és a felület egyik pontjának távolsága, n a felületnek ebből a pontból kifelé mutató normálisa, dF pedig a tetszőlegesen kicsi felületelem. A q töltés által az adott pontban keltett E elektromos térerősség a felület normálisával Θ szöget zár be. Ekkor fennáll, hogy
Az E térerősség vektor a felületelemet a q ponttöltéssel összekötő egyenes irányába mutat, ezért
ahol dΩ a felületelem által átfogott térszögtartomány a töltés pontjából nézve. Ezt visszahelyettesítve az első képletbe, azt kapjuk, hogy
Ha E normális komponensét integráljuk a teljes felületre (és bevezetjük a felületvektort), akkor az egyetlen ponttöltésre vonatkozó Gauss-törvényt (a Maxwell-egyenletek egyikét) kapjuk:
Több töltésből álló diszkrét töltésrendszerre
Az egyenletben szereplő i index az F felületen belül található töltéseken fut végig.
Folytonos ρ(x) töltéssűrűség esetén a Gauss-törvény
alakú lesz. Itt V az F felület által határolt zárt tartomány térfogata, azaz F a határfelülete V-nek.
A fenti integrális alakban felírt Gauss-tételt a Gauss–Osztrohradszkij-tétel segítségével differenciális alakban is felírhatjuk:
Differenciális alakban az elektrosztatikai feladatok közvetlenül megoldhatók.