A mai világban a Fintech olyan téma, amely világszerte felkeltette az emberek figyelmét. A társadalomra gyakorolt hatásától a politikai szférában való relevanciájáig a Fintech példátlan érdeklődést váltott ki. Az évszázados történelmi háttérrel a Fintech fejlődött, és alkalmazkodott a modern társadalom változó dinamikájához. Ez a cikk a Fintech számos aspektusát igyekszik feltárni, eredetétől a mai hatásig, azzal a céllal, hogy átfogó képet adjon erről a témáról és annak fontosságáról a mai világban.
A fintech az angol financial technology kifejezés rövidítése, ami magyarul pénzügyi technológiát jelent. A fintech olyan új technológiák alkalmazását jelenti a pénzügyi szolgáltatások területén, amelyek célja a pénzügyi szolgáltatások hatékonyságának növelése és új, innovatív szolgáltatások nyújtása.
A technológia és a pénzügyek robbanásszerű fejlődésének és összekapcsolódásának következtében született meg a fintech kifejezés.
A fintech megoldások elsődlegesen a fizetési szolgáltatások területén jellemzőek, azonban egyre inkább megjelennek más területeken is (pl. hitelezés, biztosítás, de akár a pénzügyi felügyelés is). Ezek magukba foglalják a mobilbankolást, az online fizetési rendszereket, a mesterséges intelligenciát és a gépi tanulást a pénzügyi szolgáltatások terén.[1]
A fintech cégek közé tartozhatnak mind startupok, mind pedig már meglévő hitelintézetek, neobankok és technológiai vállalatok, amelyek megpróbálják helyettesíteni vagy kiegészíteni a piacon jelenlévő hagyományos pénzügyi szolgáltatók, pl. kereskedelmi bankok által nyújtott szolgáltatásokat.
A fintech fejlődése a 20. század végén kezdődött, és az első igazi nagy áttörést 1998-ra tehetjük a PayPal elindulásával.
Ezután a következő nagy robbanás a 2010-es évek közepén történt, amikor a 2008-as gazdasági válság hatásainak mérséklődése után egyre nagyobb igény jelent meg az ügyfelek részéről gyors, hatékony és elsősorban online pénzügyi szolgáltatásokra. Azóta a fintech ipar dinamikusan növekszik, és ma már számos startup és nagyvállalat is aktívan fejleszt fintech megoldásokat.
A fintech iparág az egyre gyorsabb növekedésének és terjeszkedésének köszönhetően mára innovációs motorként szolgál.
Magyarországon is egyre több fintech vállalkozás működik, melyek innovatív pénzügyi megoldásokat kínálnak. Ilyenek például a Barion, a BinX, a BUPA vagy a SimplePay. A Magyar Fintech Szövetség összefogja a hazai fintech ökoszisztéma legtöbb szereplőjét a fejlődés és növekedés érdekében.[2]
Bár a legnépszerűbb fintech szolgáltatások közé egyértelműen a mobilbankolás és a neobankok által kínált pénzforgalmi szolgáltatások állnak, de érdemes vele tisztában lenni, hogy a pénzügyekhez kevésbé kapcsolódó területeket is ide sorolhatjuk, hiszen ez egy rendkívül széleskörűen használatos kifejezés.