Fertőző betegségek listája

Ebben a cikkben elmélyülünk a Fertőző betegségek listája világában, feltárva annak különböző oldalait és jelentését. A Fertőző betegségek listája állandó érdeklődést ébreszt a társadalomban, akár a történelemre gyakorolt ​​hatása, akár a jelenben betöltött relevanciája, akár a jövőbe vetítése miatt. Ezen a vonalon belemerülünk a Fertőző betegségek listája részletes elemzésébe, megvizsgálva annak eredetét, fejlődését és lehetséges következményeit. Legyen szó ikonikus alakról, kulturális jelenségről vagy releváns eseményről, a Fertőző betegségek listája felkelti a szakemberek és a rajongók érdeklődését, termékeny talajt adva az elmélkedéshez és a vitához.

Fertőző betegségnek azokat a betegségeket nevezik, amelyeket egy meghatározott fertőző ágens, kórokozó mikroorganizmusok okoznak, vagy azok toxikus anyaga (köpet, széklet, nyál) következtében keletkeznek és amelyek képesek közvetlenül vagy közvetve állatról emberre, emberről emberre, állatról állatra terjedve fertőzni.

17. századi pestisdoktor maszkja
A fekete halál elnevezés európai eredetű, latin formája (atra mors) először egy 12. századi francia orvos, Gilles de Corbeil feljegyzéseiben tűnt fel. Simon Couvin belga csillagász szintén használta ezt az elnevezést (mors nigra) egyik versében.[1] A 14–15. századi fekete himlő ragályt csak évszázadok múlva kezdték fekete halálnak nevezni, a kortársak nem használták a kifejezést. Közkeletű vélekedés, hogy az elnevezés a fertőzés által okozott bőrelszíneződésből ered, de ennél valószínűbb, félrefordításról van szó, ugyanis a latin atra nemcsak feketét, hanem félelmetest is jelent[2]

Fertőző betegségek

Jegyzetek

  1. he Black Death: A History From Beginning to End (angol nyelven). google.hu. Hourly History, 2016. (Hozzáférés: 2020. március 21.)
  2. What Was the Black Death? (angol nyelven). livescience.com. (Hozzáférés: 2020. március 21.)

Források

Kapcsolódó szócikkek