Feketegarami Erdei Vasút

Ebben a cikkben a Feketegarami Erdei Vasút-et vizsgáljuk meg, egy olyan témát, amely az elmúlt években nagy érdeklődést és vitát váltott ki. A Feketegarami Erdei Vasút olyan fogalom, amely a különböző területek szakértőinek figyelmét felkeltette, és jelentősége a kortárs társadalomban egyre nő. Ebben a cikkben a Feketegarami Erdei Vasút-hez kapcsolódó különböző szempontokat elemezzük, a történetétől és fejlődésétől a mai hatásig. Különféle nézőpontokat és véleményeket is megvizsgálunk a Feketegarami Erdei Vasút-ről, azzal a céllal, hogy átfogó képet adjunk erről a témáról. Függetlenül attól, hogy mennyire ismeri a Feketegarami Erdei Vasút-et, ez a cikk új megjelenést kíván kínálni, és elmélyíti a megértését.

Koordináták: é. sz. 48° 44′ 46″, k. h. 19° 39′ 28″48.746111°N 19.657778°E

Feketegarami Erdei Vasút
A Feketegarami Erdei Vasút útvonala
Vonalszám:900
Vonal:900
Hossz:16 km
Nyomtávolság:760 mm
Feszültség:nincs ~
Üzemeltető:Feketegarami Erdei Vasút
Maximális sebesség:15 km/h
A Wikimédia Commons tartalmaz Feketegarami Erdei Vasút témájú médiaállományokat.
3,3 Dobrocs (Dobroč) sportpálya
(Sihla)
Pusztás (Pusté)
Fekete-Garam
Zólyomjánosi iskola (Jánošovka škola)
(Jánošovka vepor)
Zólyomjánosi (Jánošovka)
4 Vidrás-völgy (Vydrovo dolina)
3 (Kyslá)
2 Vidrási skanzen (Vydrovo skanzen)
Vidra-híd (Vydrovo most)
Fekete-Garam
0
0
Feketebalog (Čierny Balog)
2 Karám (Krám)
3 Újkarám (Nový Krám)
4 (Šánske) (kitérő)
7 Szentjános (Svätý Ján)
Fekete-Garam
Selecká elágazás
9 Kisgaram községháza (Hronec obec)
10 Kisgaram öntöde (Hronec zlieváreň)
Kisgaram (Hronec)
11 Garamolaszka községháza (Valaská
obec)
12 Henriktelep (Chvatimech)
172 Besztercebánya–Vereskő-vasútvonal
Garam
12 Henriktelep észak (Chvatimech sever)
Zólyombrézó-Štiavnička
(Podbrezová-Štiavnička)

A Feketegarami Erdei Vasút (szlovákul Čiernohronská železnica, ČHŽ) kisvasút Szlovákiában, a Besztercebányai kerületben, a Breznóbányai járásban.

Története

A Gömör–Szepesi-érchegységben fekvő Fekete Garam Vasúton (F. G. V.) 1909-ben kezdődött meg a forgalom a feketebalogi fűrésztelep és Kisgaram között. Az I. világháború során orosz hadifoglyok építették tovább a végül már 131,98 km-es faszállító hálózatot. A személyszállítás 1927. július 19-én kezdődött Kisgaram és Feketebalog között. A forgalom az 1960-as évektől folyamatosan esett. Az egyre rövidülő hálózat utolsó szakaszát 1982-ben zárták be. 1992-ben indult újra mint múzeumvasút. 1995-ben a Fekete-Garam Mikrorégió községtársulás lett a tulajdonosa. 2001-től a Feketegarami Vasút (Čiernohronská železnica) nonprofit szervezet üzemelteti.

Jelenleg a Fekete-Garam völgyében halad Henrikteleptől, Zólyombrézó külvárosától délkeletre Feketebalogig, majd elágazik. Az egyik szakasz a Vidra-patak völgyében délnyugati irányban a vidrási erdészeti skanzen felé halad, a másik délnyugatra Dobrocs felé.

Az állomások képei

Külső hivatkozások