Mai cikkünkben a Erlang-eloszlás lenyűgöző világába fogunk beleásni. Ez a téma/cím/személy a történelem során nagy érdeklődést váltott ki, és számos vitát, vitát és elmélkedést váltott ki. Akár az akadémiai relevanciája, akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár kulturális hatása miatt, a Erlang-eloszlás jelentős nyomot hagyott a különböző területeken. Ebben a cikkben feltárjuk eredetét, fejlődését, jellemzőit és mai jelentőségét, hogy jobban megértsük jelentőségét a mai világban. Készüljön fel tehát egy lenyűgöző utazásra a Erlang-eloszlás körül, és fedezze fel mindazokat a szempontokat, amelyek annyira izgalmassá és érdekfeszítővé teszik!
Az Erlang-eloszlás folytonos valószínűség-eloszlás. Az eloszlást Agner Krarup Erlang (1878–1929) dán matematikus fejlesztette ki, amikor azonos időben keletkező telefonhívásokat vizsgált a koppenhágai telefonközpontban. Ez a munka később kiterjedt a várakozási idők vizsgálatára, és ezzel elindult a sorbanállási elmélet kialakulása. Ezt az eloszlást sztochasztikus folyamatok, és biomatematikai problémák elemzésére is használják.
Az eloszlás folytonos, értéke pozitív minden nullánál nagyobb valós számra. Két paraméterrel szokták jellemezni: az alakparaméterrel (), mely pozitív egész, és a gyakorisággal (), mely szintén pozitív valós szám. Az eloszlást néha az inverz gyakoriság paraméterrel is jellemzik (). Az eloszlás független exponenciális változó összege középértékkel. Ha az alakparaméter =1, akkor az eloszlás exponenciális eloszlásra egyszerűsödik. Az Erlang-eloszlás a gamma-eloszlás olyan speciális esete, amelynél a egész szám. A gamma-eloszlásnál ez a paraméter nem csak egész lehet.
, az alakparaméter, , a gyakoriság paraméter. Egy alternatív, de ekvivalens parametrizálás (gamma-eloszlás) a skálaparamétert használja, mely a gyakoriság paraméter reciproka ():
Amikor =2, akkor az eloszlás khi-négyzet eloszlássá egyszerűsödik 2k szabadságfokkal. Páros számú szabadságfok esetén ez az általános khi-négyzet eloszlás. A nevező faktoriális függvénye miatt az Erlang-eloszlás csak k, pozitív egész értékeire értelmezhető. A gamma-eloszlás kiterjeszti az Erlang-eloszlást k bármely valós értékére, a gamma-függvényt használva a faktoriális helyett.
ahol az alsó inkomplett gamma-függvény. A kumulatív eloszlásfüggvény másik kifejezése:
Átlagos gyakorisággal, függetlenül bekövetkező események a Poisson-folyamattal modellezhetők. k előfordulási gyakoriságú események közötti várakozási idők Erlang-eloszlásúak (egy adott időben előforduló események számát a Poisson-eloszlás írja le). Az Erlang-eloszlás, mely a bejövő hívások közötti időt méri, felhasználható a bejövő hívások várható időtartamának jellemzésére, így információt kapunk a forgalmi terhelésről erlangban mérve. Ez felhasználható a csomagveszteség és késleltetések valószínűségének meghatározására is (Erlang B-képlet , Erlang C-képlet ). Az Erlang B,- és Erlang C-képlet ma is használatos call centerek forgalmi modellezésénél. Az Erlang B-eloszlás felhasználható call centereknél a trönkök számának tervezésekor. Az Erlang C-eloszlás segítségével kiszámolható, hogy a hívásoknak mennyit kell várni a kezelőre.