Ma a Eozin (festék) továbbra is releváns téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki a társadalomban. Ezt a kérdést a terület szakértői tanulmányozták és kutatták, és megpróbáltak választ találni a Eozin (festék)-el kapcsolatos kérdésekre és problémákra. A történelem során a Eozin (festék) alapvető szerepet játszott az emberek mindennapi életében, befolyásolva viselkedésüket, attitűdjüket és döntéseiket. Ebben a cikkben a Eozin (festék) különböző aspektusait és perspektíváit tárjuk fel azzal a céllal, hogy megvilágítsuk ezt a témát és annak mai következményeit.
Az eozin Y vagy eozinsárga (tetrabróm-fluoreszcein, INN: eosin) élénk színű szerves festék. Azonosítója: C.I. 45380 SMILES= OCc4ccccc4C=2c3cc(Br)c()c(Br)c3OC=1C=2C=C(Br)C(=O)C=1Br
Vörös esetleg barnásvörös színű kristályos vegyület. Vízben rosszul oldódik, ellenben alkoholban, jégecetben (tömény ecetsav) oldható. A halogénezett származék Na- vagy K-sóvá alakítva vízoldhatóvá tehető. Oldata narancsos színnel fluoreszkál.
A laboratóriumi és ipari gyakorlatban leggyakrabban az eozinsárgával találkozhatunk. Előállítása a fluoreszcein brómozásával történik keverős dublikált készülékben az alábbi reakció szerint:
A sárgás eozint rendkívül széles körben hasznosítják. Felhasználják az iparban textíliák színezésére, vörös tinták készítésére, üzemanyag színezésére. Laboratóriumban dinátrium sóját ionadszorpciós indikátorként használják csapadékos titrálások végpontjelzésére (Fajans nyomán). Szövettani metszetek festésére önállóan, gyakrabban hematoxillinnel kombinálva (hematoxillin-eozin; rövidítve: HE). Festési és végpontjelzési eljárásokon túl fluoridion kimutatására is alkalmazható.