Első thorni béke

A Első thorni béke témája az elmúlt években nagy érdeklődést és hatást váltott ki a társadalomban. Megjelenése óta a Első thorni béke vita, tanulmányozás és elemzés tárgya különböző területeken, legyen szó a politikáról, a kultúráról, a tudományról vagy a technológiáról. A Első thorni béke-nek sikerült megragadnia a szakértők és a nagyközönség figyelmét, és sokféle véleményt és álláspontot generált jelentésével, következményeivel és a társadalomra gyakorolt ​​hatásaival kapcsolatban. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Első thorni béke hatását és jelentését különböző kontextusokban, meghatározva trendjeit és lehetséges jövőbeli előrejelzéseit.

Első thorni béke
II. Władysław és Vytautas békeokirat (a pecsétek többsége hiányzik)
II. Władysław és Vytautas békeokirat (a pecsétek többsége hiányzik)
Aláírás dátuma1411. február 1.
Aláírás helyeToruńi vár
A Wikimédia Commons tartalmaz Első thorni béke témájú médiaállományokat.
Heinrich von Plauen békeokirata
Német Lovagrend 1410-ben

Első thorni béke: 1411. február 1-jén a thorni várban aláírt békeszerződés mely a Lengyelország-Litvánia és a Teuton Lovagrend közti Nagy háborút (1409-11) zárta le.

A békében a lovagrend lemondott Dobrzyńról a lengyel király és Szamogitáról (Nyugat-Litvánia) a litván uralkodó javára, utóbbit még 1404-ben hódította meg. Danzig (Gdańsk), mely ekkor több mint száz éve a teuton lovagok birtokában volt, nem jutott vissza a lengyel koronához.

A csekély területi veszteség ellenére a lovagrendnek a háború során megsemmisült potenciális katonai ereje és ezzel párhuzamosan rövidesen elvesztette gazdasági és politikai státuszát a térségben. Négy katasztrofális reváns kísérletet követően (1414, 1422, 1431-32, 1435), még két békeszerződés született, melyek azonban az 1411-től fennálló status quot erősítették meg. A lovagrend uralmának véglegesen a Tizenhárom éves háború (1454-66) vet majd véget.

Lásd még

Források

  • Britannica Hungarica, Magyar Világ Kiadó, Budapest 1994.