Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Egyenlítő témát, amely téma sok ember figyelmét felkeltette szerte a világon. A Egyenlítő már régóta vita és tanulmányozás tárgya, és ebben a cikkben az üggyel kapcsolatos különböző nézőpontokat és véleményeket elemezzük. A Egyenlítő eredetétől a mai relevanciájáig jelentős érdeklődést váltott ki különböző területeken, a tudománytól a populáris kultúráig. Ezért alapvető fontosságú, hogy megértsük a Egyenlítő fontosságát, és azt, hogy milyen hatással van mai életünkre.
Az Egyenlítő a Föld leghosszabb szélességi köre (0°), a Föld forgástengelyére merőleges legnagyobb gömbi kör. Hossza körülbelül 40 075 km. (1 gömbi lépés = kb. 111 km.) A Földet két egyenlő félgömbre, az északi és a déli féltekére osztja. Szerepel más földrajzi nevekben is, mint például Egyenlítői-Guinea illetve Ecuador, amely spanyolulEgyenlítőt jelent.
Egyenlítője nem csak a Földnek van; egyenlítőnek nevezzük tetszőleges égitest forgástengelyére merőleges gömbi főkörét, mely általában a fokhálózat alapköre. Ennek a körnek a középpontja egybeesik az égitest középpontjával.
Az Egyenlítőn fekvő országok
Az Egyenlítő tizennégy állam területén és/vagy felségvizein halad át. A kezdő hosszúsági körtől kelet felé haladva ezek a következők:
Neve ellenére a kis afrikai állam, Egyenlítői-Guinea területén nem halad át az Egyenlítő. A kontinensen fekvő területének (Río Muni) déli határa nagyrészt az é. sz. 1°-át követi (egy kis része valamivel délebbre nyúlik), Bioko szigete ennél is északabbra található, Annobón szigete pedig 155 km-rel az Egyenlítőtől délre fekszik. A két sziget között São Tomé és Príncipe felségvizein fut az Egyenlítő.
Ez a földrajztudományi tárgyú vagy földrajzi fogalommal kapcsolatos lap egyelőre csonk (erősen hiányos). Segíts te is, hogy igazi szócikk lehessen belőle!