Ez a cikk a Egyenes vevő témával foglalkozik, amely az elmúlt években a különböző területekre gyakorolt hatása miatt vált jelentőségre. A Egyenes vevő többek között a társadalmi, gazdasági, politikai és kulturális szférában gyakorolt befolyásával keltette fel a kutatók, szakértők és a nagyközönség figyelmét. Jelentősége abban rejlik, hogy képes jelentős változásokat előidézni, és hogy milyen következményekkel jár a mai társadalomban. Ebben az értelemben a Egyenes vevő különböző aspektusait részletesen elemezzük, hogy megértsük hatókörét és jelentőségét a jelenlegi kontextusban.
Az egyenes vevő alatt olyan rádióvevő készüléket értünk, amelynél az antenna által felfogott jel frekvenciája egészen a demodulátorig nem változik.[1]
A több fokozatú egyenes vevők a detektoros rádióvevő készülékektől abban térnek el, hogy a demodulátoron, detektoron kívül erősítőelemeket tartalmaznak, működésükhöz pedig tápfeszültség szükséges.
A legegyszerűbb egyenes vevő a detektoros rádió. A működési elve az, hogy egy hangolt kör az antennajelből kiszűri a venni kívánt rádióállomás által kisugárzott modulált jelet, amit közvetlen a detektorra kapcsolnak. A detektor, illetve demodulátor kimenetén pedig megjelenik a hangfrekvenciás jel, amit egy fülhallgatóba vezetnek.
Az ilyen készülékeknél a problémát az jelentette, hogy
A rádiókészülékek minőségében előrelépést jelentett az elektroncsövek megjelenése. Az elektroncsöves kapcsolások bemeneti érzékenysége jóval nagyobb lett, mint az egyszerű kristálydetektoroké, valamint a kimenő hangfrekvenciás jel is erősebb lett. Lényeges javulást hozott a visszacsatolt audion:
Az egy erősítőfokozatot és egy hangolt kört tartalmazó vevőkészülékek
A gyenge kimeneti jel problémáját úgy oldották meg, hogy az audion, illetve demodulátor után egy, vagy több hangfrekvenciás erősítőt építettek a készülékbe.
A gyenge szelektivitásra pedig az jelentett megoldást, hogy az audion, illetve a demodulátor elé rádiófrekvenciás hangolt előerősítő fokozatot kapcsoltak.
Több típusa alakult ki az egyenes vevőknek, a különféle típusokat x-V-y jelöléssel határozták meg. Az x a rádiófrekvenciás előerősítő fokozatok számát jelölte, az y pedig a hangfrekvenciás erősítőfokozatok számát. A V pedig a demodulátort jelölte.
A detektoros rádiót, illetve az egyfokozatú audiont 0-V-0 jelöléssel jelezték.
A kezdetekben olyan rádiókészülékeket is készítettek, ahol egy egyszerű detektoros rádió jelét erősítették egy hangfrekvenciás erősítővel. Az ilyen készülékeket 0-V-1 jellel jelölték.
Az alábbi ábrán egy 0-V-1 felépítésű rádió látható, tranzisztoros hangfrekvenciás erősítővel megvalósítva:[2]
A P1-P2 az antenna-földelés csatlakozó, a P1 ponton bejövő antennajel a C4 leválasztókondenzátoron keresztül kerül az (L1+L2)xC1 rezgőkörbe. A rezgőkör az üzemi frekvenciáján kívül eső rezgéseket rövidre zárja, így a D1 tűsdióda anódjára csak a rezgőkör által meghatározott komponense kerül az antennajelnek. A D1+(R1xC2) diódás demodulátort alkot. Az egyszerű, R2, T1 alkatrészekből álló hangfrekvenciás erősítőre a hangjel a C3 kondenzátoron keresztül kapcsolódik. A P3-P4 kapocsra csatlakoztatott fülhallgató a T1 tranzisztor kollektorellenállásaként is funkcionál.
Egy x-V-2 felépítésű készülék már több wattos kimenő teljesítményt is produkált, nagyobb hangszórókkal jó minőségű hangot adott.
A szelektivitást és a bemeneti érzékenységet tovább növelte a rádiófrekvenciás előerősítő fokozatok demodulátor elé építése.
2-nél több fokozatnál már problémát jelentett a fokozatok egyszerre hangolása, együttfutása, így 2-V-x -nél több előerősítőt tartalmazó egyenes vevőt nem építettek.
A szuperheterodin rendszerű rádiók megjelenése véget vetett az egyenes vevők korszakának, ugyanis egy szuperheterodin rendszerű rádió is többnyire 2 rádiófrekvenciás hangolt kört tartalmaz, amelynek az együttfutását meg kell oldani, viszont mind szelektivitásban, mind bemeneti érzékenységben felülmúlja a 2-V-x kapcsolású rádiókat.
A 0-V-1, 0-V-2, 0-V-3 kapcsolások a tranzisztorok feltalálása után ismét visszaköszöntek, mivel az első tranzisztorok még a rádiófrekvenciás jelek erősítésére alkalmatlanok voltak, viszont jó minőségű hangfrekvenciás erősítők építését lehetővé tették. Az első tranzisztoros rádiók egyenes vevők voltak. Ez a megoldás tette lehetővé az első kis méretű, kis fogyasztású hordozható rádiók építését.
A fenti ábra egy 0-V-2 elrendezésű tranzisztoros egyenes vevőt mutat be.
A tranzisztorok később alkalmassá váltak rádiófrekvenciás jelek erősítésére is. "A tranzisztoros RF oszcillátorok ez idő szerint (1962) általában csak a hosszú- és középhullámú sávban működnek. Könnyen hozzáférhető tranzisztorral csak kivételes esetben sikerül 3 MHz-nél nagyobb frekvenciájú rezgést kelteni."[3] -idézet egy 1962-ben megjelent szakirodalomból.
A 3 MHz, illetve az ennél nagyobb határfrekvenciájú tranzisztorok megjelenése okafogyottá tette az egyenes vevők építését, hiszen a sokkal jobb hatásfokú, szuperheterodin rendszer már évtizedek óta bevett technológia volt a rádióiparban.
Az egyenes vevő már idejétmúlt technológia, kereskedelemben kapható rádiókészülékeket már nem gyártanak ezekkel a kapcsolásokkal. Technológiai jelentősége viszont továbbra is megmaradt: