Dongolai nyelv

Mai cikkünkben a Dongolai nyelv témával foglalkozunk, amely kérdés az utóbbi időben nagy érdeklődést és vitát váltott ki. A Dongolai nyelv különböző hátterű emberek figyelmét ragadta meg, a terület szakértőitől egészen azokig, akik csak most kezdik felfedezni ezt a témát. Ebben a cikkben a Dongolai nyelv-hez kapcsolódó különböző perspektívákat és nézőpontokat fogjuk feltárni, azzal a céllal, hogy átfogó és gazdagító képet adjunk erről a kérdésről. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a globális kihatásokig egy részletes elemzésbe fogunk beleásni, amely lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük a Dongolai nyelv jelentőségét és összetettségét napjainkban.

Dongolai
Andaandi
Beszélik Szudán
TerületA Nílus mentén.
Beszélők száma70 000 (2014) fő
NyelvcsaládNílus-szaharai nyelvcsalád
   Núbiai csoport
    Dongolai nyelv
Írásrendszerdongolai írás
Hivatalos állapot
Hivatalossehol
Nyelvkódok
ISO 639-1-
ISO 639-2-
ISO 639-3dgl

A dongolai nyelv (önmegnevezéssel: andaandi) egy nílus-szaharai nyelvcsaládba tartozó núbiai nyelv, amit Szudánban beszélnek.

A megnevezés eredete az arab óvárosról, Ódongoláról származtatható, ami egykor Makúria egyik városa volt. A mai Dongola nevű város még a 19. században a Nílus nyugati oldalán alakult meg. A dongolai saját megnevezése Andaandi (kiejtése: andándi), aminek a jelentése: 'az otthonunk nyelve'.

Majdnem minden dongolai beszélő beszéli a szudáni arab nyelvet is, a közvetítőnyelvet Szudánban. Az arab-dongolai kétnyelvűség lassan visszaszorulóban van, azáltal, hogy a nyelvet az arab váltja fel (Jakobi 2008).

Legközelebbi rokona az Egyiptomban beszélt kenúzi, valamint a mahasz és a kihalt meroita nyelv.