Diván

Ebben a cikkben elmélyülünk a Diván lenyűgöző világában, feltárva annak különböző oldalait, jellemzőit és jelentését a mai társadalomban. A történelemre gyakorolt ​​hatásától a kortárs világban való relevanciájáig a Diván felkeltette a tudósok, szakértők és rajongók figyelmét egyaránt. Ezen a vonalon fogunk foglalkozni eredetével, evolúciójával és befolyásával olyan változatos területeken, mint a kultúra, a technológia, a tudomány és a művészetek. A Diván hatókörének teljes megértése érdekében egy részletes elemzésbe fogunk belemerülni, amely megvilágítja annak fontosságát a különböző összefüggésekben és a mindennapi életben betöltött relevanciáját.

III. Ahmed szultán 1724. október 10-én fogadja a francia nagykövetet (van Mour festménye)

A diván jelentése törökül tanács, gyülekezés, elsősorban pedig államtanács. Az államtanácsnak régebben tagjai voltak a vezírek, hadbírók és miniszterek. A Diván elnöke a nagyvezír volt. Divánjuk, vagyis tanácsuk volt még a helytartó pasáknak, a kapudán pasának és a janicsár agáknak is.

Típusai

  • afak diváni, szó szerint láb, vagyis álló tanács, főleg háborúk idejében,
  • galaba diván, a sokaság tanácskozása, közgyűlés,
  • hász diván, amelyen csakis az előkelők, vagyis a miniszterek vettek részt,
  • diváni humájun, császári tanácskozás, vagyis a padisah elnöklete alatt folyó titkos tanács,
  • diváni hárb, haditanács,
  • diváni kálemi, az a hivatalos helyiség, ahol a nagyvezír rendeletei készülnek,
  • diván durmak, tanácsot állni, vagyis tanács előtt megjelenni. Főleg alantasabb hivatalnokokra, szolgákra alkalmazták, akik mellükön összetett kézzel hallgatják meg azok parancsait.

A tanácsterem neve diván háne, háború idejében esetleg sátor is lehetett.

A diván szó mai modernebb értelme: törvényszék, ítélőszék. Diván afendiszi, a tanács efendije, az a hivatalnok, aki titkári minőségben akár a miniszterek, akár a kerületi kormányzók (váli) mellett működik.